Legislacja

Saudyjki walczą o prawo jazdy

23 maja 2011

108dfa96dfba4dd3c9883a3717ec3e8f9ab65dd1(Fot.: PD@N 389-40)

Już pół miliona osób obejrzało na You Tube film z prowadzącą samochód po ulicach saudyjskiego miasta Chobar młodą i ładną dziewczyną, Manal al-Szarif. Co jest w nim takiego szczególnego? A to, że w Arabii Saudyjskiej kobietom nie wolno prowadzić samochodu, a Manal została dziś aresztowana przez policję za brak prawa jazdy – donosi “Gazeta Wyborcza”.

Ten zakaz prowadzenia samochodów nie jest ustawowy, ale wynika właśnie z decyzji rady ulemów, czyli uczonych w Koranie. Dlatego nie wydaje się im praw jazdy. Manal al-Szarif podjęła akcję społeczną, by kobiety, posiadające prawa jazdy zdobyte za granicą (ona ma amerykańskie), siadły za kierownice i ruszyły.

Dodajmy, iż problem nie jest podejmowany po raz pierwszy. Saudyjski walczą o swoje prawa – w tym także prawo jazdy - od lat. Jak komentuje cytowany dziennik sprawa prawa jazdy dla Saudyjek ma wymiar symboliczny. W prywatnych rozmowach często przyznają, że nawet gdyby wolno im było prowadzić, nie chciałyby tego robić w społeczeństwie, gdzie jest to uważane za coś niestosownego dla kobiety. Takie podejście widać w innych krajach Zatoki Perskiej, gdzie mimo braku zakazu kobiety bardzo rzadko siadają za kółkiem. Kobieta bez szofera postrzegana jest jako pochodząca z niskiej klasy społecznej.