Legislacja

Senior w samochodzie, liść dębu na szybie

10 listopada 2008

Możliwość prowadzenia samochodu nie tylko ułatwia życie, daje też poczucie wolności i niezależności. Jednak w życiu każdego kierowcy nastaje moment, kiedy musi on odpowiedzieć sobie na pytanie, czy siadanie za kółkiem po 70-75 roku życia nie stało się zbyt ryzykowne - czytamy w artykule opublikowanym we francuskim "Le Monde". Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok i słuch, zmienia się postrzeganie kolorów. Starsze osoby potrzebują znacznie więcej światła, aby dobrze widzieć, jednocześnie łatwiej ulegają oślepieniu przez reflektory innych samochodów. Trzeba pamiętać także o tym, że znaczna część leków wywołuje skutki uboczne w postaci senności, problemów z układem krążenia czy zakłóceń równowagi. Według statystyk właśnie te przypadłości stanowią przyczynę 10 % wypadków drogowych. Kolizje drogowe z udziałem starszych osób mają najczęściej miejsce na skrzyżowaniach lub podczas zmiany kierunku jazdy, a więc w sytuacjach wymagających szybkiego podejmowania decyzji. Zdaniem specjalistów na opnie, których powołuje się "Le Monde" kierowcy po 75 -tym roku życia należą do grupy podwyższonego ryzyka. Pojawia się zatem pytanie w jaki sposób rozwiązać ten problem? Czy dobrym pomysłem jest wyznaczenie granicy wieku po przekroczeniu, której należy oddać prawo jazdy? Pojawiały się pomysły, aby badania psychofizyczne kierowców w podeszłym wieku były obowiązkowe, nie ma takiego zapisu w najnowszym projekcie ustawy o kierujących. - Uważamy, że odsetek wypadków spowodowanych przez starszych jest stosunkowo mały. Nie zamierzamy nikogo zmuszać do badań. Traktujmy seniorów na drodze, jak sami tego sobie życzą, czyli po prostu jak zwykłych kierowców - tłumaczy Tomasz Piętka z Ministerstwa Infrastruktury.

Członkowie wrocławskiego klubu seniora proponują, aby - wzorem młodego kierowcy i zielonego liścia na szybie - senior w samochodzie naklejał na szybie liść dębu. Właśnie takie oznaczenie, byłoby sygnałem dla innych użytkowników dróg, iż w samochodzie jest kierowca jadący wolniej i wolniej podejmujący decyzje, wykonujący manewry itd. Znak z liściem dodatkowo świadczyć ma też o tym, że to solidny kierowca, jeździ się z nim bezpiecznie i spokojnie. - Są do tego odpowiedzialni za siebie i innych oraz kulturalni. Chcemy w ten sposób pokazać, że seniorzy wbrew obiegowym opiniom gwarantują bezpieczną jazdę - mówi Robert Pawliszko, pomysłodawca akcji z Wrocławskiego Centrum Seniora. Liście dębu będą rozdawane przez dzieci z przedszkoli i straż miejską, która auta zatrzymywać będzie do kontroli. - Chcemy włączyć do akcji też policjantów i ośrodek badań psychotechnicznych, który mógłby wyróżniać nim seniorów z własnej woli zgłaszających się na badania i przechodzących je pozytywnie - mówi Pawliszko.

Krajem, który wychodzi naprzeciw starszym kierowcom jest Francja. Pracownicy tamtejszej drogówki oraz służb ulicznych organizują szkolenia dla kierowców-seniorów. Badana jest także możliwość polepszenia sygnalizacji, to wszystko po to, aby mogli być w dalszym ciągu pełnoprawnymi użytkownikami dróg. Francuskie społeczeństwo zmienia swoją postawę wobec ludzi starszych za kierownicą - uważa Charles Mercier-Guyon, sekretarz rady medycznej Association Prévention Routiere (stowarzyszenia zajmującego się bezpieczeństwem na drogach). – Wybieramy model integracji, a nie odrzucania kierowców-seniorów. Coraz więcej osób w wieku 60-80 lat może bezpiecznie prowadzić samochód. Podobnie w Austrii, gdzie wiedeńskie Kuratorium ds. Bezpieczeństwa koordynuje prowadzoną we wszystkich landach kampanię “60+”. W Polsce pierwsze działania podjęto w Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

9167ef7e39cd4d9816ae595a1564b884162d56a2 (274-22)

^ Wrocławskie Centrum Seniora apeluje: rusza akcja rozdawania naklejek na samochody dla kierowców seniorów. Przesłaniem głównym projektu jest wyróżnienie kierowców seniorów za ich ostrożną, odpowiedzialną i bezpieczną jazdę.

 

 

Test dla kierowcy-seniora (opr. ITS)

Czy jesteś w stanie bezpiecznie kierować pojazdem? Ocenę własnych możliwości ułatwia test opracowany w Instytucie Transportu Samochodowego:

I. Jak się dziś czujesz?

1. Czy dziś czujesz się dobrze pod względem fizycznym i psychicznym?

2. Czy obecnie masz jakieś zmartwienie, jesteś czymś zdenerwowany lub odczuwasz ból?

3. Czy ostatnio miałeś trudności z koncentracją uwagi podczas kierowania pojazdem?

4. Czy ostatnio miałeś trudności z jednoczesną obserwacją kilku obiektów lub sytuacji w ruchu drogowym?

5. Czy ostatnio kierowanie pojazdem sprawiało Ci większą trudność?

6. Czy w ostatnim tygodniu przechodziłeś chorobę o gwałtownym przebiegu lub czy nie pogorszyły się nękające Cię dolegliwości?

Wnioski: Jeśli odpowiedziałeś “tak” chociaż na jedno pytanie, dziś kierowanie przez Ciebie pojazdem wiąże się z dużym ryzykiem. Nie powinieneś samodzielnie prowadzić samochodu. Jeśli musisz odbyć zaplanowaną podróż, poproś krewnego, albo zaprzyjaźnioną osobę o przejęcie roli kierowcy lub skorzystaj z transportu publicznego.

II. Czy jesteś wystarczająco sprawny do kierowania pojazdem?

1. Czy po wysiłku fizycznym lub zdenerwowaniu masz uczucie duszności, albo ucisk w klatce piersiowej?

2.  Czy podczas jazdy do tyłu lub parkowania tyłem możesz swobodnie patrzeć za siebie?

3.  Czy cierpisz na zawroty głowy lub napady drgawek?

4.  Czy dobrze znosisz leki? Czy nie wywołują one uczucia zmęczenia, roztargnienia lub oszołomienia, albo czy nie wpływają ujemnie na wzrok i czas reakcji?

Wnioski: Jeśli odpowiedziałeś “tak” chociaż na jedno z tych pytań, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Tylko za jego zgodą możesz kierować pojazdem.

III. Czy kontrolujesz stan swojego zdrowia?

1. Czy ostatnio kontrolowałeś stan swojego zdrowia?

2. Jeśli jesteś chory na cukrzycę lub cierpisz na nadciśnienie, czy miałeś ostatnio uregulowany poziom ciśnienia i cukru?

Wnioski: Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest kontrola stanu zdrowia, szczególnie, gdy cierpisz na nadciśnienie lub cukrzycę.

IV. Czy możesz sprostać tej jeździe?

1. Czy planowaną trasę pokonywałeś już wcześniej?

2. Czy dobrze zaplanowałeś jazdę?

3. Czy nie jesteś pod wpływem alkoholu?

Wnioski: Odpowiedź twierdząca na dwa pierwsze pytania to jeszcze nie gwarancja, ale szansa, że podróż będzie spokojna. “Tak” w przypadku trzeciego pytania jest równoznaczna z całkowitym zakazem siadania za kierownicą. I pamiętaj, ograniczenia wynikające z wieku mogą być częściowo wyrównywane przez doświadczenie, rozsądek i odpowiedzialność. Ale tylko częściowo.