Legislacja

Śledztwo w sprawie oświadczenia majątkowego ministra

22 maja 2013

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oświadczenia majątkowego ministra transportu Sławomira Nowaka. W pierwszej wersji tegorocznego oświadczenia Nowak nie wspomniał, że posiada zegarek wyceniany na ponad 10 tysięcy złotych. Nie napisał także o leasingowaniu samochodu marki Volvo - doniosły media. Poniżej - dla rzetelności dziennikarskiej - oświadczenie ministra.

Oświadczenie Ministra Sławomira Nowaka

W związku z informacją o wszczęciu śledztwa w sprawie mojego oświadczenia majątkowego informuję, że:

Z zadowoleniem przyjąłem decyzję prokuratury w sprawie wszczęcia śledztwa. Pozwoli to w sposób bezstronny i definitywny wyjaśnić sprawę. Już wcześniej zadeklarowałem w piśmie do CBA moją gotowość do pełnej współpracy i wyjaśnień.

Moją intencją nigdy nie było ukrywanie stanu majątkowego.

Zgodnie z prawem w oświadczeniu majątkowym należy wpisywać rzeczy, których jest się właścicielem. W 2012 roku moja żona prowadząca własną praktykę lekarską wzięła nowy samochód w leasing na własny gabinet. Zatem samochód jest przedmiotem leasingu i nie jest naszą własnością, ponieważ formalnie jego właścicielem jest bank.

Dla świętego spokoju uznałem, że wpiszę go do oświadczenia, choć formalnie nie ma takiego obowiązku.

Przypominam, że jedyny wartościowy zegarek, który posiadam jest prezentem od mojej żony oraz rodziców, dlatego wpisałem go do oświadczenia majątkowego. Nigdy nie ukrywałem faktu posiadania zegarka, w przeciwnym razie bym go nie nosił. Celem oświadczeń majątkowych jest weryfikacja majątku osób publicznych pod kątem ukrywania majątku, a nie jego publicznej prezentacji.

Liczę, że prokuratura ostatecznie oczyści mnie z kłamliwych i insynuujących zarzutów.

Sławomir Nowak

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej