Legislacja

Straż graniczna wystawi mandat

16 listopada 2011

Nowe uprawnienia do karania mandatami kierowców otrzymała właśnie straż graniczna. W życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 października 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Karani będą kierowcy, którzy nie zatrzymali samochodu do kontroli, przekroczyli dozwoloną prędkość, za jazdę bez zapalonych świateł; za niestosowanie się do znaku lub sygnału drogowego; umożliwienie prowadzenia pojazdu osobom nieposiadającym prawa jazdy, w sytuacji braku dowodu rejestracyjnego czy jeździe samochodem bez aktualnych badań technicznych. Właśnie w życie weszło rozporządzenie regulujące takie dla nich uprawnienie. - Straż Graniczna nie jest i nie zamierza być służbą zajmującą się kontrolą prędkości. Jest to uprawnienie, z którego możemy korzystać, ale nie mamy takiego obowiązku - podkreśliła rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Justyna Szmidt-Grzech. - Jest to uprawnienie, z którego możemy korzystać, realizując zadania z zakresu zwalczania nielegalnej migracji, ochrony szlaków komunikacyjnych o międzynarodowym znaczeniu, ujawniania prób nielegalnego przemytu oraz w czasie współdziałania z innymi służbami, na przykład z policją - powiedziała rzeczniczka SG. Wcześniej w sytuacji ustalenia takiego wykroczenia funkcjonariusze wzywali policję, w celu nałożenia grzywny lub kierowania do sądu wniosku o ukaranie. Generowało to dodatkowe koszty związane z dojazdem funkcjonariuszy policji - powiedziała Szmidt-Grzech. Dodatkowo - jak wyjaśniła - dotychczas w przypadku, gdy sprawcą wykroczenia był cudzoziemiec, a policja nie mogła przybyć, sprawa przeważnie kwalifikowała się do trybu przyspieszonego. - Tryb przyspieszony wiązał się z dodatkowymi kosztami związanymi z procedurą zatrzymania osoby i doprowadzenia jej do sądu. Ponadto tryb ten, ze względu na przewidzianą w przepisach procedurę jest dla sprawcy wykroczenia zazwyczaj znacznie bardziej dolegliwy niż tryb mandatowy - wyjaśniła Szmidt-Grzech.

Przypomnijmy, iż podobne uprawnienia do kontroli kierowców aut osobowych otrzymała także Inspekcja Transportu Drogowego, strażnicy miejscy i gminni.