Operatorzy sieci telefonicznych będą musieli przekazywać dane abonentów, którzy łączą się z alarmowym numerem 112. Pozwoli to zlokalizować zaginionego turystę lub ofiarę nieszczęśliwego wypadku. Przygotowana przez rząd nowelizacja prawa telekomunikacyjnego (Dz. U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) wprowadza obowiązek opracowania systemu przekazywania danych, który umożliwi szybkie zlokalizowanie osób wzywających pomocy. Propozycje te zostały w lipcu przyjęte przez Radę Ministrów, i po wakacjach zajmie się nimi Sejm. Zgodnie z projektem prawa telekomunikacyjnego ma być stworzony specjalny system, który umożliwi zlokalizowanie abonenta dzwoniącego pod 112 lub inny numer alarmowy w czasie rzeczywistym. Takie dane mają być następnie udostępnione odpowiednim służbom ratowniczym, by jak najszybciej mogły ruszyć z akcją ratunkową. Na operatorach spocznie obowiązek udostępniania informacji o swoich abonentach, które pozwolą zlokalizować osobę dzwoniącą pod numer alarmowy i zidentyfikować ją. Wprowadzenie szczegółowych danych do specjalnego systemu, także o numerach zastrzeżonych, pozwoli wyeliminować fałszywe alarmy. Nadzór nad funkcjonowaniem całego systemu ma sprawować prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.