Legislacja

Umorzenie oportunistyczne też do wypadków drogowych

13 kwietnia 2012

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do systemu prawnego tzw. “umorzenia oportunistycznego”. Pozwalałoby ono szybko zamykać postępowania, w których karanie sprawcy już na pierwszy rzut oka ma niewielki sens. Taka procedura uwolniłaby prokuratorów i sędziów od nawału spraw drobnych,gdy sprawca się pojednał, szkoda nie jest istotna lub została naprawiona, gdy pokrzywdzony nie jest już zainteresowany ściganiem - zapowiedział w rozmowie z TOK FM wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. Generalnie chodzi o sytuacje, w których ani interes ofiary, ani ważny interes społeczny nie przemawia za dalszym prowadzeniem postępowania. Jak mówi sędzia dr Sebastian Ładoś, w ten sposób można by też na przykład zamknąć wiele spraw dotyczących mniej poważnych wypadków samochodowych. - Popełnienie takiego występku najczęściej nie jest wynikiem postępującej demoralizacji - tłumaczy sędzia. - Zwłaszcza, gdy chodzi o wypadek drogowy, w którym wina i szkody są niewielkie, dochodzi do pojednania pomiędzy sprawcą a pokrzywdzonym, a pokrzywdzony ma szansę szybko odzyskać odszkodowanie. W takich przypadkach wszczynanie procesu karnego wydaje się bezcelowe - dodaje.

Zasada oportunizmu od dawna obowiązuje w prawodawstwie Francji, czy Niemiec.

Słowa kluczowe kodeks karny wypadki drogowe