Legislacja

W sprawie nakazu jazdy z włączonymi światłami

11 czerwca 2008

“Dziennik Elbląski” opublikował interpelację poselską w sprawie jazdy z włączonymi światłami – oto jej tekst:

Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej zgłaszam interpelację poselską do Pana Donalda Tuska Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie stosowania nakazu jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.
Interpelacja Poselska: Od wprowadzenia nakazu jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę do moich biur poselskich wpływają zapytania i uwagi poddające w wątpliwość zasadność wprowadzenia przepisu.
Kwestionuje się pożytki płynące z jego stosowania – mniej wypadków i mniej poszkodowanych, a także zwraca się uwagę na wzrost kosztów eksploatacji pojazdów mechanicznych w związku z nieustannym używaniem instalacji oświetleniowych.
Podnosi się także albo już zdecydowane, albo rozważane odstąpienie od nakazu w niektórych państwach UE.
Mając na uwadze powyższe, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy wprowadzenie nakazu jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę spowodowało zmniejszenie ilości wypadków na polskich drogach i czy w związku z tym zmalała ilość poszkodowanych?
Jak wyglądają związane z tym statystyki?
2. W których państwach europejskich jest stosowany nakaz, w których w ostatnich dwóch latach odstępowano od niego lub gdzie taki zamiar jest rozważany?
3. Czy w polskich warunkach rozważano możliwość odstąpienia od nakazu, bądź też zastosowanie innych rozwiązań łagodzących obecnie obowiązujący przepis.
Witold Gintowt Dziewałtowski Poseł na Sejm RP