Legislacja

W sprawie przepisów regulujących szkolenia dla kierujących quadami

5 września 2014

fa8a6e9779fb17c5cf5c18a452ad93e48601484f

(501-84 fot. jacek michasiewicz)

 

Grupa posłów - Lidia Gądek, Józef Lassota i Anna Nemś - złożyła interpelację poselską adresowaną do minister Elżbiety Bieńkowskiej. Poruszony problem dotyczy przepisów regulujących szkolenia dla kierujących quadami, a dokładniej brak aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami. Pytają jak można podjąć przeszkolenie na ruada i czy pomimo posiadania uprawnień, dla poprawy bezpieczeństwa, nie należałoby wprowadzić konieczności kilkugodzinnego szkolenia takim pojazdem? Po udostępnieniu nam odpowiedzi resortu natychmiast podamy ją także naszym Czytelnikom, którzy czekają na te i inne interpretacje przepisów ustawy o kierujących. Cieszy dociekliwość poselska.

 

 

INTERPELACJA do Elżbiety Bieńkowskiej

w sprawie: przepisów regulujących szkolenia dla kierujących quadami

Szanowna Pani Premier,

Wg informacji uzyskiwanych na spotkaniach z wyborcami, dużą niedogodnością w zmianie prawa jest brak aktów wykonawczych, co w konsekwencji powoduje, że ten sam przepis można interpretować na różne sposoby. Często zdarza się, że przepisy nowo powstałe nie są spójne z obecnie obowiązującymi. Jednym z problemów jakie są podnoszone jest poruszanie się pojazdem typu quad. Jak wynika z przepisów prawa posiadając np. prawo jazdy kat. A, B, C dany kierowca musiał odbyć szkolenie na motocyklu, samochodzie osobowym czy ciężarowym. W związku z nabytymi uprawnieniami kierowca taki posiada również uprawnienia do kierowania czterokołowcami oraz czterokołowcami lekkimi. Jednak kierowca taki nabywając wspomniane uprawnienia niekoniecznie musi mieć umiejętność, ani doświadczenie w poruszaniu się takimi pojazdami, gdyż nie odbył żadnego przeszkolenia w tym zakresie. Sytuacja taka w dużej mierze stanowi poważny problem dla osób chcących w sposób bezpieczny poruszać się takim pojazdem tak, aby w konsekwencji nie zrobić komuś ani sobie krzywdy. Rozmówcy podnosili, że pomimo posiadanych kilku kategorii prawa jazdy podkreślali, to jazda quadem niewiele ma wspólnego z jazdą samochodem osobowym czy też innym pojazdem.

W związku z powyższym pytania do Pani Premier:

1.Jak, zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadając prawo jazdy np. kat. ABC można podjąć przeszkolenie na quada?

2.Czy pomimo posiadania uprawnień, dla poprawy bezpieczeństwa, nie należałoby wprowadzić konieczności kilkugodzinnego szkolenia takim pojazdem?

Z poważaniem Józef Lassota oraz grupa posłów