(Fot.: PD@N 416-18)
W życie weszła ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym, opublikowana w dzienniku ustaw 27 stycznia 2012 r. Zasadniczą zmianą, którą przyniosła ustawa jest vacatio legis ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami do 19 stycznia 2013 r. Akt rozstrzyga, iż osoby, które do tej daty “uzbierają” część punktów karnych, a kolejne powodujące przekroczenie określonego limitu po tej dacie – otóż do tych sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy. Punkty do 19 stycznia 2013 r., które nie spowodują przekroczenia limitu, zostaną usunięte z ewidencji z upływem roku od konkretnego naruszenia. Informacja o tym, że kierowca miał takie punkty, trafi do centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Informacje te trafią do centralnej ewidencji kierowców.
W ten oto sposób ustawodawca zmienił pierwotnie wskazany na 11 lutego 2012 r. termin obowiązywania zmian w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców. Czekamy na kolejne projekty aktów wykonawczych do ustawy o kierujących pojazdami. Ministerstwo transportu – jak się dowiadujemy w niepotwierdzonych źródeł – przygotuje szeroką akcję informacyjną o nowych zasadach egzaminu. Ze zmienionymi testami egzaminacyjnymi będą mogli zapoznać się także kandydaci na kierowców.
Natomiast zmiany w ustawie - Prawo o ruchu drogowym dotyczą opłaty ewidencyjnej, o której mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.