Legislacja

Zatrzymany właściciel szkoły nauki jazdy

25 września 2014

Kolejne zatrzymanie w aferze korupcyjnej dotyczącej lewych praw jazdy. 63-letni właściciel szkoły nauki jazdy usłyszał zarzuty. W śledztwie dotyczącym korupcji przy egzaminach na prawo jazdy toczącym się pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie postawiono już zarzuty 150 osobom. Wśród nich są zarówno właściciele szkół jazdy, instruktorzy, lekarze, egzaminatorzy ale także sami kursanci.

Mechanizm działania sprawców polegał na wyszukiwaniu osób - kursantów, którzy chcieli uzyskać prawo jazdy bez uczęszczania na kurs i bez przystępowania do egzaminów. Czasami do właściciela szkoły zgłaszali się sami zainteresowani, którzy chcieli uzyskać prawo jazdy nie przemęczając się zbytnio nauką teorii czy odbywaniem czasochłonnych jazd. Nierzadko takie “ułatwienie” proponował sam właściciel. Policjanci dotarli do przypadków, kiedy kursant przebywał za granicą a według dokumentów właśnie w tym czasie odbywał kurs. Koszt takiego podrobionego zaświadczenia wahał się od 1 tys. do 3 tys. złotych.

25.09. br. podczas kolejnej realizacji policjanci z wydziału dw. z korupcją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 63-letniego mężczyznę, właściciela szkoły nauki jazdy w Wadowicach i równocześnie instruktora. Zatrzymany usłyszał zarzuty powoływania się na wpływy (art. 230 par. 1) , poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści materialnej (art. 271 par. 3) oraz pomocnictwa przy przekupstwie (art. 229 par. 3). Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Podejrzany ma zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny.

Sprawa ma charakter rozwojowy i przewidywane są dalsze zatrzymania.