Legislacja

Zginęło 18 osób - wina kierowcy

20 lipca 2011

Sprawcą ubiegłorocznej katastrofy w Nowym Mieście nad Pilicą był nieżyjący kierowca busa, który jechał z nadmierną prędkością i wyprzedzał w nieodpowiednim miejscu i trudnych warunkach atmosferycznych - stwierdzili rzeczoznawcy Polskiego Związku Motorowego, o czym poinformował Andrzej Stojak, naczelnik Wydziału Śledczego w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu. Śledztwo zostało przedłużone do października.Z opinii ma wynikać jednoznacznie, że kierowca busa prowadził pojazd z nadmierną prędkością, podjął on manewr wyprzedzania w warunkach ograniczonej widoczności, w miejscu, w którym nie powinien wyprzedzać. Eksperci orzekli, że kierowca jadącego z naprzeciwka ciężarowego volvo nie miał możliwości uniknięcia zderzenia. Do tego tak tragicznego w skutkach wypadku doszło w październiku 2010 roku w wyniku czołowego zderzenia busa z ciężarówką zginęło 18 osób jadących busem. Większość pasażerów busa nie była przypięta pasami; siedzieli na prowizorycznych siedziskach, skrzynkach i deskach.