Legislacja

Zgłoś opinię w sprawie liczników czasu na skrzyżowaniu

29 kwietnia 2016

Sekundniki montowane na skrzyżowaniach spełniają swoją funkcję, czyli wskazują czas do zmiany światła. Jedni uważają, iż powinno być ich coraz więcej bowiem udrażniają ruch drogowy, oponenci mówią o ich likwidacji, uzasadniając, iż należy zmieniać sygnalizacje na nowoczesne rozwiązania dynamicznego sterowania ruchem. O problemie pisaliśmy także na łamach tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS informując o interpelacji posła Józefa Lassoty poświęconej temu problemowi, a przede wszystkim wobec stanowiska resortu transportu sugerującego konieczność ich likwidacji. Stanowisko resortu jednoznaczne, choć nie ostateczne. W terminie do 16 maja wojewodowie maja przygotować szczegółowe analizy stosowanych liczników czasu. Tak pozyskane dane maja pozwolić na przeprowadzenie analizy skutków generowanych przez te urządzenia w zakresie bezpieczeństwa i efektywności ruchu drogowego. Wówczas też ma być zaprezentowane zostanie ostateczne stanowisko resortu.

Problem będzie gościł w mediach jeszcze wiele tygodni, następnie proces procedowania ewentualnego zapisu ustawowego. To jest czas, w którym wszyscy możemy wyrazić opinię w przywołanej sprawie. Odpowiedzmy na pytania postawione przez posła Józefa Lassotę w jego APELU. I oto pierwsza z opinii:

Opinia

KIEROWCA ZAWODOWY: liczniki czasu na skrzyżowaniach, dla nas kierowców zawodowych jadących po drogach ciężkimi pojazdami, są niezbędne. Dzięki nim moja uwaga koncentruje się nie na fakcie czy uda mi się przejechać skrzyżowanie, czy będę musiał przyspieszać czy hamować. Moja uwaga skupia się na innych uczestnikach ruchu, a szczególnie na pieszych, mogę ocenić ich zachowanie, ich zamiary. To zdecydowana poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Apel do Państwa o opinie w sprawie liczników czasu na skrzyżowaniu.

Kilka dni temu informowaliśmy, że w udzielonej odpowiedzi na interpelację Posła Józefa Lassoty, Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wysłał ankiety do wojewodów w sprawie liczników czasu na skrzyżowaniach. Zebrane dane pozwolą na przeprowadzenie wszechstronnej analizy skutków generowanych przez te urządzenia w zakresie bezpieczeństwa i efektywności ruchu. Termin odesłania ankiet przez wojewodów mija 16 maja.

My również do tego czasu będziemy zbierać Państwa opinie by następnie przedstawić je Ministrowi. Prosimy Państwa o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

Czy Pani/Pana zdaniem liczniki czasu na skrzyżowaniu, mają wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez ograniczenie wjeżdżania na skrzyżowanie “w ostatniej chwili”? Czy liczniki czasu Pani/Pana zdaniem, sprzyjają upłynnieniu ruchu na skrzyżowaniu? Czy liczniki czasu na skrzyżowaniu Pani/Pana zdaniem, powodują, że kierowcy są mniej nerwowi podczas oczekiwania na zmieniające się światła?

APEL - https://www.facebook.com/lassotajozef/timeline