Legislacja

Zielona strzałka pozostanie

Autor: PRAWO DROGOWE

9 września 2005

Podświetlane zielone strzałki pozwalające na warunkowy skręt w prawo nie będą likwidowane – donosi “Rzeczpospolita”. Przygotowujemy nowelizację rozporządzenia i jego załącznika, by wszystko było jasne. Nie myślimy jednak o rezygnacji z podświetlanych strzałek - informuje dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury, Maciej Wroński.

Co oznacza zielona strzałka?

Umożliwia ona opuszczenie skrzyżowania w prawą stronę, nawet gdy pali się czerwone światło. Są one nazywane zmorą pieszych, ale i wybawieniem dla tkwiących w korkach kierowców. “Zielona strzałka oznacza dla kierowcy następujące zachowanie: powinien się zatrzymać, upewnić, czy nie utrudni ruchu innym jego uczestn

ikom, i dopiero wówczas jechać” - przypomina dyrektor Maciej Wroński. Świecące zielone strzałki pojawiły się na polskich drogach pięć lat temu. Zastąpiły te z lat 80. - malowane na metalowych tabliczkach.

Tekst jednolity i aktualizowany rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach dostępne w:

PRAWO DROGOWE. Część 1. Ruch drogowy odpowiednio poz. 102b oraz 103.

Źródło PRAWO DROGOWE. Część 1. Ruch drogowy odpowiednio poz. 102b oraz 103.