Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego -
na foto w towarzystwie Bożenny Chlabicz, prezesa Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym
(540-63 fot. jola michasiewicz)
Konrad Romik wypowiedź podczas obrad Kongresu Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy (Warszawa, 10 czerwca 2016 r.): Proszę Państwa, tyle ile zostało tu poruszonych - przez moich przedmówców - ciekawych tematów, dziękuję. Rzeczywiście, szkolenia kierowców, odpowiednia jakość tych szkoleń, odpowiedni system, który poprawia świadomość kursanta, czy osoby, która później jest już kierowcą to jest bardzo ważny element systemu. Ale rzeczywiście systemu, którego dotknęliśmy – delikatnie mówiąc. Systemu, który jest o wiele bardziej rozbudowany, w który o wiele więcej elementów wchodzi. Niestety, system który powinien rzeczywiście te wszystkie elementy wpływające na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, powinien być na tyle skuteczny, efektywny w swoich regulacjach, aby te realne cele i realne działania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego poprawiać. I chyba tu o to chodzi. Abyśmy regulowali wypadkowość, a przede wszystkim osiągali cele redukcji zabitych i rannych. Nie wyobrażam sobie – jako sekretarz Krajowej Rady BRD – aby mnie inne kwestie interesowały, oprócz celu głównego. Do tego na pewno będziemy dążyć.
Wczoraj było ważne wydarzenie. Komisja Infrastruktury debatowała nad przyjęciem Sprawozdania “Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego i działań realizowanych w tym zakresie”. Po raz pierwszy sformułowaliśmy nie tylko diagnozę – tych diagnoz jestjak wiemy bardzo dużo – w tym dokumencie sformułowaliśmy również rekomendacje na przyszłość. Nie tylko obszarowe, ale również w poszczególnych projektach i w poszczególnych działaniach. Będziemy chcieli realizować właśnie tam włożone zadania. My, ale również inni członkowie Krajowej Rady, na co bardzo liczę.
Przede wszystkim – jak mówił Pan Maciej Wroński – z kim rozmawiać? Właśnie, aby móc rozmawiać trzeba mieć partnerów. Jeżeli ci partnerzy działają wspólnie, wtedy “jesteśmy skazani” tylko i wyłącznie na sukces. Na nic innego.
Minister chciałby specjalnie docenić starania środowiska, a szczególnie osób, które są zasłużone dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To ośrodki, to również word-y, jednostki które działają w zakresie nadzoru. To nie jest tylko system szkolenia kierowców. Wiem to, współpracuję z wieloma sekretariatami wojewódzkich rad bezpieczeństwa ruchu drogowego i wiem, że one opierają się też na filarze WORD. To też jest kwestia także systemu finansowania i wdrażania pewnych konkretnych projektów. Za to dziękuję.
Chciałbym natchnąć ducha, że jesteśmy rzeczywiście w stanie – jeżeli się zastanowimy i zmotywujemy – poprawić te rzeczy, które do tej pory szwankowały.
(Stenogram Kongresu Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy, Warszawa 10 czerwca 2016)
Minister Infrastruktury i Budownictwa, Andrzej Admczyk
nadał Odznakę Honorową “ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
następującym osobom działającym na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego
i współpracującym z Fundacją Zapobieganie Wypadkom drogowym:
Adam Goss (Automobilklub Polski)
Andrzej Markowski (Centrum Badań i Usług Psychologicznych)
Jolanta Michasiewicz (Tygodnik “Prawo Drogowe @ News”)
Wacław Ochota (Ośrodek Szkolenia Kierowców "WIRAŻ" w Jarosławiu)
Mirosław Oliferuk (Podlaska Rada BRD, WORD w Łomży)
Stanisław Paterek (Ośrodek Doskonalenia Zawodowego w Koźminie Wlkp.)
Dagmara Romanowicz (Ośrodek Szkolenia Kierowców "POLDEK" w Gdańsku)
Marek Romanowicz (Ośrodek Szkolenia Kierowców "POLDEK" w Gdańsku)
Zdzisław Sas (Ośrodek Szkolenia Kierowców “WAŁOWA” w Siedlcach)
Bronisław Szafarczyk (projektant i audytor brd, autor podręcznika “Z Agatką na drodze”; Bielsko-Biała)
Ryszard Świętoń (OSK Nauka Jazdy Świętoń w Koszalinie)
Jerzy Zabielski (Centrum Szkolenia Zawodowego “SZKOL-DREW” w Łukowie).