News tygodnia

Bezpieczny rower i rowerzysta sprawą nadrzędną

6 maja 2007

Komunie to czas, kiedy rodzice kupują swym pociechom najbardziej upragniony i wyszukany prezent - rower. Dziś kupienie roweru nie jest problemem. Pamiętać jednak należy, że poza wyglądem powinien być bezpieczny. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną. Rower nie może być wyłącznie kolorowy, wzbudzający zainteresowanie przechodniów i zazdrość sąsiadów, przede wszystkim musi być bezpieczny. Wiele osób zapomina, że pewne rzeczy muszą znaleźć się na rowerze: lampa ze światłem białym lub żółtym skierowana do przodu, sygnał dźwiękowy (dzwonek), lampa ze światłem czerwonym i czerwone światło odblaskowe skierowane do tyłu o kształcie innym niż trójkąt, przynajmniej jeden, skutecznie działający hamulec, światła odblaskowe umocowane na kołach, kask ochronny na głowę. W myśl przysłowia “czym skorupka za młodu..." już dziś uczmy naszych milusińskich, znajomości przepisów ruchu drogowego, umiejętnego korzystania z drogi. Podczas aktywnego spędzania wolnego czasu na rowerze należy pamiętać, że na drodze dla rowerów to Ty masz pierwszeństwo. Jeśli pojawi się na niej pieszy musi Ci ustąpić. Jeśli pojawisz się na chodniku lub drodze dla pieszych musisz ustąpić pierwszeństwa przechodniom. Korzystając z dróg publicznych pamiętaj o trzymaniu się zawsze prawej strony. Uważajmy również na niekulturalnych kierowców. W trakcie wyprzedzania pamiętaj o kilku ważnych zasadach: upewniamy się czy manewr będzie bezpieczny, sygnalizujemy manewr, ponownie upewniamy się, zmieniamy pas ruchu, ponownie upewniamy się, sygnalizujemy powrót na poprzedni tor jazdy, ponownie, upewniamy się, zbliżamy się do krawędzi jezdni, kontrolujemy jazdę.

Pamiętajmy o przepisach:

- w myśl art. 43. 2. Ustawy Prawo o ruchu drogowym “ dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”.

- musimy posiadać odpowiednie uprawnienia w myśl art. 96. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym “ kartę rowerową lub motorowerowa może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 w przypadku karty motorowerowej”.