Redakcja Tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS z okazji jubileuszu 60-lecia Instytutu Transportu Samochodowego poprosiła dyrektora placówki, Andrzeja Wojciechowskiego o wypowiedź na temat przyszłości placówki, którą kieruje. Oto ona:
^ dr inż. Andrzej Wojciechowski, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego
Dyrektor ITS dr inż. Andrzej Wojciechowski opowiada na temat przyszłości placówki, którą kieruje.
Jubileusz to znakomita okazja do podsumowań i kreślenia planów na przyszłość. Faktem jest, że tegoroczne obchody 60-lecia ITS to także odpowiedni czas na chwilę refleksji nad tym co było, ale przede wszystkim nad tym, co nas czeka w bliższej i dalszej przyszłości.
Niezmiennie od sześciu dekad przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie, koordynacja i upowszechnienie badań naukowych oraz prac rozwojowych z zakresu transportu samochodowego, a także wypracowywanie nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, czy ochroną środowiska. Ponieważ są to kluczowe obszary dla Instytutu, toteż nie planujemy modyfikacji profilu działalności, co najwyżej jego rozwinięcie i poszerzenie. Novum, którym zajmujemy się od kilku lat są pojazdy z napędem elektrycznym oraz alternatywne, do paliw kopalnych, źródła ich zasilania. Na chwilę obecną posiadamy dwa pojazdy elektryczne, które poddawane są testom, dzięki którym możliwe będzie określenie rzeczywistych warunków użytkowania podobnych konstrukcji na drogach. Auta przeszły m.in. testy na hamowni rolkowej, a obecnie poddawane się próbom drogowym w realnych warunkach ruchu drogowego.
W niedalekiej przyszłości w laboratoriach Instytutu rozwijane będą badania oraz przedsięwzięcia wdrożeniowe, związane z innowacyjnymi technologiami materiałowymi dla motoryzacji, tak by miały one ekologiczny i ultranowoczesny charakter.
Nieustannie będą poszerzane także badania nad zastosowaniem w transporcie paliw alternatywnych, takich jak np. biometan, LPG, CNG, LNG, estry olejów roślinnych i alkohole. Przyszłość motoryzacji wymaga także prac nad diagnostyką pokładową czy nad rozwojem inteligentnych systemów transportowych. Planujemy również podjęcie tematu kompleksowych badań technologii recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz produktów ich eksploatacji.
(Fot.: PD@N 434-135jm)