News tygodnia

INSTRUKTOR ROKU 2012 - Tomasz Zimnoch (Białystok)

17 maja 2012

W dniach 16-17 maja 2012 r. w Krakowie odbył się XIII Ogólnopolski Konkurs INSTRUKTOR ROKU 2012. Organizatorem spotkania było - obchodzące właśnie swoje 20. lecie - Małopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Kształcących Kierowców z siedzibą w Krakowie. W konkursie udział wzięło 30 zawodników - instruktorów nauki jazdy wyłonionych w drodze konkursów regionalnych. Organizatorzy zorganizowali rywalizację w pięciu kategoriach: ”przepisy drogowe i szkolenia”, “I pomoc”, “perfekcja poleceń”, “celowość Lancelota”, “Stabilność Stewarda” oraz “zwinność łosia”. Tytuł najlepszego instruktora zdobył - po raz kolejny - Tomasz Zimnoch, reprezentujący Stowarzyszenie z Białegostoku. Zwycięzca zdobył w klasyfikacji łącznej 207 punktów. Obserwatorzy i kibice zawodów potwierdzali, iż konkurencje nie były łatwe, a poziom wyszkolenia zaprezentowany przez rywalizujących był wysoki. Tu podkreślić trzeba, iż stowarzyszenie z Białegostoku, sięgnęło po puchar po raz trzeci. Zimoch pierwszy raz stanął na najwyższym podium w 2010 roku w rodzinnym Białymstoku. Wówczas też na zadane pytanie o receptę na wygraną odpowiedział, że przede wszystkim przygotowanie, codzienna praca nad doskonaleniem techniki jazdy oraz śledzenie zmian prawa itd. To systematyczna praca nad sobą.  - Nie może być tak, że człowiek bez przygotowania jedzie na zawody i coś próbuje z siebie wyciskać - podkreślał. W Krakowie potwierdził to. W żadnej z konkurencji nie był pierwszy, jednak w ogólnej klasyfikacji zwyciężył.

Zwycięzcy konkursów INSTRUKTOR ROKU:

2000: Adam Kaczmarek i Robert Spala – Tomaszów Mazowiecki

2001: Adam Kaczmarek – Tomaszów Mazowiecki

2002: Adam Kaczmarek – Tomaszów Mazowiecki

2003: Zbigniew Hyży – Bełchatów

2004: Marcin Biela – Kraków

2005: Przemysław Drabik – Szczecin

2006: Cezary Tkaczyk – Koszalin

2007: Mariusz Pierzynka – Wałbrzych

2008: Robert Hurko – Bielsko-Biała

2009: Leszek Rzońca - Białystok 

2010: Tomasz Zimnoch – Białystok

2011: Robert Adamczewski - Piła

2012: Tomasz Zimnoch – Białystok

8e6fae2789e345bfc82dc6d531fe9a697ff60215

^ INSTRUKTOR ROKU 2012 - Tomasz Zimnoch (Białystok), zwycięzca konkursu rozgrywanego w Krakowie. Gratulacje składa przedstawiciel Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tomasz Piętka. Obok na podium na miejscu drugim Piotr Wysocki (Białystok) oraz na miejscu trzecim Mariusz Pierzynka (Wałbrzych).

dbbfa1298422354bcaec7f310c35077cf51e1bce

Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS:Jak ocenia Pan trudność poszczególnych dyscyplin, Która z nich dla Pana okazała się szczególnie interesująca? Na czym polega? Jak Pan się do zawodów przygotowuje, czyli jak trzeba się przygotować, aby wygrać?

Tomasz Zimnoch, INSTRUKTOR ROKU 2012:: Zadania tegorocznego konkursu były, że tak się wyrażę - niestandardowe! Konkurencja “ślepego”' wymagała dużej precyzji poleceń jak i zachowania zimnej krwi! Wynik tej konkurencji był składową współpracy dwóch instruktorów. Moim partnerem w tej konkurencji był dobry znajomy Piotr Wysocki, dzięki temu mogliśmy osiągnąć dobry wynik. Na pewno warto przed samym konkursem przejrzeć trochę materiałów czy pojeździć samochodem. Muszę się przyznać, że w tym roku do konkursu przystąpiłem z biegu, nie przygotowując się zupełnie.

Pytanie: Od jak dawna pracuje Pan jako instruktor nauki jazdy? Jaka droga przywiodła Pana do tego zawodu?

Odpowiedź: Instruktorem jestem od 2004 roku, w tamtym czasie byłem najmłodszym instruktorem (20 lat) Do pracy jako instruktor przekonał mnie teraźniejszy szef pan Eugeniusz Karawajczyk, dzięki niemu zapisałem się na kurs i pracuję do chwili obecnej w tym zawodzie.

Pytanie: Powszechnie instruktora nauki jazdy widzi się jako, często lekko znudzonego, pana siedzącego w pojeździe szkoleniowym obok zestresowanego kursanta. Znamy także wypadki, gdy instruktor staje się agresywny itd. Czy zawód instruktora nauki jazdy to łatwy “kawałek chleba”? A może trudny?

Odpowiedź: Szczerze mówiąc zawód instruktora kojarzy się z bardzo lekką pracą! Tak uważa większość osób, która nie miała styczności z tym zawodem. Ja wiem ile cierpliwości, uporu,  jak i zdrowia kosztuje szkolenie kandydata na kierowcę. To zdecydowanie ciężki kawałek chleba!

Pytanie: Może jakaś złota rada dla kolegów instruktorów, ułatwiająca wykonywanie waszego zawodu? Co - Pana zdaniem - jest priorytetowym elementem skutecznego szkolenia kandydatów na kierowców?

Odpowiedź: Niestety nie ma w tej pracy leku na wszelkie problemy. Każda z nowo szkolonych osób jest inna i wymaga odpowiedniego podejścia. Sobie jak i moim kolegom najbardziej życzył bym dużo cierpliwości i wyrozumiałości. To jedne z najważniejszych cech dobrego instruktora.

Dziękujemy za rozmowę

Rozmowę przeprowadziła, J. Michasiewicz  – red. tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS

(Fot.: PD@N 428-12, 20 i 44jm)