News tygodnia

Może założysz pierwszą w Polsce szkołę SLOW DRIVING?

13 września 2015

51641eb2a3b7e56575950c4b4cc218b7e66f10b0

(523-90 fot. jola michasiewicz)

 

Coraz większą popularność wśród zachodnich Europejczyków, ale przede wszystkim Amerykanów zyskuje idea slow driving. O czym tu mowa? To filozofia powolnej jazdy nie z konieczności, ale z wyboru. Więcej, to jazda bez dla przyjemności. Staje się ona coraz bardziej popularnym trendem podróżujących. Bez konkretnego celu, bez precyzyjnie ustalonej trasy, wykazu miejsc i zabytków do zobaczenia.

Zwolennicy tego stylu jazdy porównują: chodzi o to, by naśladować właścicieli kabrioletów, którzy leniwie suną nadmorskimi bulwarami na Lazurowym Wybrzeżu czy w Kalifornii. Bez konkretnego celu, dla czystej przyjemności. Pełny luz, łokieć za szybą, zero pośpiechu i napinki. Przeciwnicy kpią - czy powolna jazda rzeczywiście może sprawić komukolwiek przyjemność? - pytają. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych lat będzie to w Polsce jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się hobby, które będzie promować zdrowy styl życia i pomagać ciekawym, lokalnym inicjatywom znalezionym na trasie - mówią ci pierwsi.

Trzeba dodać, iż ta filozofia została zauważona także w środowiskach szkoleniowców. Reklamowane są stosowne szkolenia. A podejmujące się ich szkoły jazdy oferują: Nasz cel jest prosty: nauczenie kandydatów jak być taktownym, odpowiedzialnym i dbającym o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego kierowcą. Szkoły te próbują osiągnąć założony cel poprzez zatrudnianie równie uprzejmych, taktownych i cierpliwych instruktorów.

Co Państwo myślicie o slow drivingu, czyli powolnej jeździe dla przyjemności? Przyjemnie byłoby cieszyć się taką jazdą, taką podróżą? To tak jak delektujemy się dobrą kolacją w dobrym towarzystwie. Celebrujemy tę przyjemność? Trend “slow” zaczyna obejmować także inne strefy naszego życia np. zakupy. Stają się wówczas przyjemnością. Czy w dobie zbyt szybkiego tempa życia taka podróż w stylu “slow” może być wielką przyjemnością? Do czerpania przyjemności ze slow drivingu zachęca kampania pod nazwą #pięknedrogi.pl. My mówimy “zwolnij” i ciesz się nawet najdrobniejszą przyjemnością. I jedź na wspaniały weekend w stylu slow. (jm)

 

86a4c5dcecb8bbec5d610c245080bd0b18ba4e7b

(523-30 fot. GO SLOW DRIVING SCHOOL)