News tygodnia

Nie będzie obowiązkowych kursów bezpiecznej jazdy?

14 września 2008

Dziennik “Polska” informuje: Choć od nowego roku zmienią się zasady szkolenia kierowców, na naszych drogach wcale nie będzie bezpieczniej. Szansę na to zaprzepaściło Ministerstwo Infrastruktury – komentuje gazeta. I dalej czytamy: Resort, który skończył właśnie pracę nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, w ostatniej chwili zrezygnował z wprowadzenia obowiązkowych kursów bezpiecznej jazdy dla świeżo upieczonych kierowców. - To fatalny błąd - twierdzą eksperci. Jeszcze przed wakacjami projekt przewidywał wprowadzenie obowiązku szkolenia bezpiecznej jazdy. Na taki kurs mieli się zgłaszać kierowcy pół roku po uzyskaniu prawa jazdy.
W programie były wykłady dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego i przyczyn powstawania wypadków oraz zajęcia praktyczne. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy mieli się przekonać na własnej skórze, czym skończy się zbyt szybka jazda na śliskiej nawierzchni. - Z badań wynika, że początkujący kierowcy po pierwszych miesiącach samodzielnej jazdy nabierają przekonania, iż są mistrzami kierownicy i zaczynają jeździć ze zbyt dużą prędkością - tłumaczył dwa miesiące temu w rozmowie z "Polską" specjalista z Ministerstwa Infrastruktury. Przekonywał, że kurs pozwoli im zrozumieć, jak małe mają umiejętności, i w ten sposób ugasi rajdowe zapędy. Okazało się jednak, że resortowi zabrakło konsekwencji w poskramianiu młodych piratów. W ostatecznej wersji ustawy, która za kilka tygodni ma trafić do Sejmu, przepisu o obowiązkowych kursach bezpieczeństwa zabrakło. Resort zrezygnował, bo obawiał się, że kierowcy będą protestować przeciw rosnącym kosztom praw jazdy.
Takie tłumaczenie dziwi ekspertów. - Cena to nie jest żaden argument. Można by ją obniżyć, mamy ponurą statystykę wypadków, a ich główną przyczyną jest złe szkolenie kierowców - mówi wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Motorowego i ekspert bezpiecznej jazdy Mariusz Stuszewski. Jego zdaniem szkolenia prowadzone przez fachowców mogłyby przerwać błędne koło polskiej fantazji na drogach. Efekty szkoleń widać w krajach, które zdecydowały się na wprowadzenie kursów bezpiecznej jazdy dla nowych kierowców.