News tygodnia

Niebezpieczny rozgrzany asfalt. Niczym na lodzie

10 sierpnia 2015

5bdeea6b992b7b6ac8804158540d9ba25bc5ab46

(521-83 fot. K. Świątkowska i J. Michasiewicz)

Letnie upały są nie tylko uciążliwe dla kierowców z powodu wysokich temperatur w kabinie, nagrzewających się plastików oraz towarzyszącego uczucia rozdrażnienia i zmęczenia, ale także ze względu na stan nawierzchni, która w wyniku silnego nagrzania może być przyczyną poślizgu.

Niczym na lodzie. W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Jedną z przyczyn może być poślizg na rozgrzanej jezdni. W takich warunkach szczególnie trzeba uważać na zakrętach, gdzie auto zachowuje się tak, jakbyśmy w środku lata jechali po lodzie. W takim wypadku grożą nam dwa podstawowe rodzaje poślizgu - nadsterowność, gdy tylne koła samochodu tracą przyczepność oraz podsterowność, kiedy tracą przyczepność przednie koła - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

Co robić podczas poślizgu. W zależności od rodzaju poślizgu możliwe są różne warianty zachowania kierowcy. W przypadku nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło, aby równomiernie dociążyć wszystkie koła oraz szybko kręcić kierownicą w celu naprowadzenia przednich kół na właściwy tor jazdy. Natomiast przy poślizgu przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Jednak najprostszą i najskuteczniejszą receptą na bezpieczną jazdę po śliskim asfalcie jest po prostu nieprzekraczanie dozwolonej prędkości - dodają trenerzy.

1dd9df62f3b7a8df8cbee00f2e9d0560672e16a8

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault

Szkoła Jazdy Renaultto pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Bemowo. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, jazda defensywna, czyli szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym, kompletne audyty flot samochodowych, kurs ekojazdy, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje50 000 m2powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości120 moraz kręgiem poślizgowym o średnicy60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej. Szkoła Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego.

(521-79 fot. Szkoła Jazdy Renault)

Ogólne zasady podczas upału. Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:

-używać klimatyzacji,

-w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,

-parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,

-podczas postojów pić dużo wody,

-wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,

-zaplanować przerwy podczas podróży,

-sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu,

-jechać z dopuszczalną prędkością, aby uniknąć poślizgu na rozgrzanym asfalcie.

 

Źródła Szkoła Jazdy RENAULT PRAWO DROGOWE@NEWS - 10.8.2015: „Letni poślizg niekontrolowany, co to jest i kiedy może powstać”