(Fot.: PD@N 473-83jm)
W sejmowym rejestrze wniesionych projektów, którym jeszcze nie został nadany numer druku, zarejestrowano kolejny projekt ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Wnioskodawcy - grupa posłów PO - postuluje m.inn. wprowadzenie przepisu wprowadzenia do egzaminu państwowego na prawo jazdy dodatkowej części - modułu sprawdzającego praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Egzamin w tym zakresie to czynności praktyczne z użyciem fantomów i defibrylatora. Zmiany miałyby wejść w życie rok po uchwaleniu przepisu. Ten okres przejściowy pozwoli na przygotowanie ośrodków egzaminowania oraz szkół jazdy. W rozmowie z dziennikarzem stacji RMF FM, posłanka Beata Bublewicz mówiła, iż wiele ofiar wypadków drogowych udałoby się uratować, gdyby ich uczestnicy lub świadkowie znali zasady udzielania pierwszej pomocy. - W związku z tym zastanawialiśmy się, gdzie jest takie miejsce, taki moment w życiu dorosłego człowieka, kiedy mógłby profesjonalnie nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Doszliśmy do wniosku, że jest to oczywiście egzamin na prawo jazdy. Każdy kandydat na kierowcę musi umieć udzielić pierwszej pomocy - tłumaczy posłanka. Teraz przyszli kierowcy są pytani na egzaminie teoretycznym o zasady pierwszej pomocy. Zdaniem Beaty Bublewicz takie rozwiązanie to fikcja. - Najlepiej, żeby taki egzamin był przeprowadzany w praktyce. Jak kierowca, który nadjedzie po wypadku, udzieli pierwszej pomocy to da poszkodowanej osobie szansę i tak na to trzeba patrzeć - dodaje. Egzaminatorami będą - lekarze i ratownicy medyczni. Szkolenie bez zmian - czyli w ramach dotychczasowych dwóch godzin zajęć pierwszej pomocy. Jak zwrócono uwagę, wszystkie 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Polsce wyposażone jest w fantomy, natomiast tylko 10 placówek posiada defibrylatory - łączny koszt zakupu 39 defibrylatorów wyniósłby 195 tys. zł.
Nowela ustawy o kierujących:
-w art. 51: w ust. 2 dodany pkt 3 w brzmieniu: “3) części praktycznej sprawdzającej umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej, przeprowadzanej przy użyciu manekina typu fantom oraz defibrylatora.”
-ust. 3a w brzmieniu: “3a. Część praktyczna egzaminu państwowego sprawdzająca umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej jest przeprowadzana na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego lub innej placówki posiadającej odpowiednie wyposażenie – w zakresie o którym mowa w ust. 2 pkt 3 przez lekarza lub ratownika medycznego.”
-w art. 56 ust. 2 otrzyma brzmienie: “2. Egzamin państwowy przeprowadza egzaminator zatrudniony przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, z zastrzeżeniem art. 51 ust. 3a, art. 55 ust. 3 i art. 61 ust. 3 pkt 3.”