News tygodnia

Pasy bezpieczeństwa szansą na przeżycie

26 września 2010

Na autostradzie w pobliżu Berlina doszło do wypadku z udziałem polskiego autokaru. Zginęło w nim 13 osób, a 29 zostało rannych. W mediach rozgorzała dyskusja o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Zadawane jest pytanie, czy zapinanie pasów w autobusie jest obowiązkowe?

ea38f7a9a63857535f040b8be0628953ed3868e0(Fot.: PD@N 359-20jm) Z Wojciechem Pasiecznym z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji rozmawiała Alicja Bobrowicz

Czy pasażerowie autokarów mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa?
- No właśnie. Gdy zobaczyłem pierwsze zdjęcia autokaru też pomyślałem: czy pasażerowie mieli zapięte pasy. Przepisy mówią, że jeśli autobus jest wyposażony w pasy, pasażerowie muszą je zapiąć, a kierowca ma obowiązek sprawdzenia, czy to zrobili. Dotyczy to całej Unii Europejskiej*). Niestety rzadko jest stosowane w praktyce. Czy pani kiedykolwiek zapięła pasy podczas wycieczki zagranicznej? Kierowca zwrócił pani na to uwagę?
Niestety nie. Ale mówi pan o autobusach wyposażonych w pasy. Tzn. że nie każdy autokar musi je mieć?
- Dziś już każdy, ale nie ma obowiązku ich montowania w starszych pojazdach, które zostały wcześniej zarejestrowane.

A policja kontroluje zapinanie pasów w autobusach? Karze kierowców czy pasażerów mandatami?
- Tak, przy okazji innych kontroli. Mandat dostaje wtedy i kierowca i pasażerowie, którzy nie zastosowali się do przepisów.
Czy zapięcie pasów mogłoby ograniczyć skutki wczorajszej tragedii?
- Trudno to stwierdzić, bo nie mamy informacji o przebiegu wypadku. Tu każdy szczegół, jak siła czy kąt uderzenia, są ważne. Z pewnością jednak zapięcie pasów zwiększa szanse na przeżycie.


*) Dyrektywa unijna (2003/20/EC) zastępująca poprzednią nakłada obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa we wszystkich pojazdach samochodowych, na wszystkich siedzeniach, o ile oczywiście pojazd jest w takie pasy wyposażony.