News tygodnia

Prowadząc pojazd we mgle

17 grudnia 2006

Im wilgotniejsze powietrze, większe ochłodzenie i mniejszy wiatr, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia mgły. Mgła może pojawić się wszędzie, jednak częściej występuje w okolicach rzek, jezior i w dolinach. Na przełomie jesieni i zimy niejednokrotnie będziemy podróżować w warunkach ograniczonej widoczności, dlatego nie zapominajmy o podstawowych zasadach prowadzenia samochodu we mgle. Prowadząc samochód w warunkach ograniczonej widoczności kierowca powinien przede wszystkim zwolnić i zachować odpowiednią odległość za poprzedzającym go pojazdem, a także zwracać szczególną uwagę na otoczenie drogi, bo rowerzyści i piesi mogą być we mgle prawie niewidoczni. W ubiegłym roku podczas mgły lub dymu miało miejsce 454 wypadków, w których zginęło 88 osób.

Przepisy Kodeksu Drogowego nakazują w czasie wyprzedzania lub omijania podczas mgły poza obszarem zabudowanym, dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe. Dopiero, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów można włączyć tylne światła przeciwmgłowe, jednak nie wolno zapominać o ich wyłączeniu w chwili poprawy widoczności. Wielu kierowców popełnia błąd włączając tylne światła przeciwmgłowe jak tylko pojawi się lekka mgła – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault – powodują wtedy poważne zagrożenie oślepienia kierowcy jadącego za nimi. Mniej widoczne stają się także światła stopu, a zbyt późne hamowanie może doprowadzić do kolizji. Mgła jest zjawiskiem niejednorodnym i w różnych miejscach występuje w różnym natężeniu, dlatego trzeba reagować adekwatnie do warunków, jakie w danej chwili panują na drodze i odpowiednio włączać lub wyłączać światła. Ta zasada dotyczy także świateł przeciwmgłowych przednich, które mogą oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Błędem wielu kierowców jest również używanie podczas mgły świateł drogowych tzw. długich, które rozpraszają mgłę i dodatkowo pogarszają widoczność – dodaje Zbigniew Weseli.

Zbliżają się wyjazdy świąteczne i jeśli będziemy zmuszeni prowadzić we mgle, to zachowajmy szczególną ostrożność. Jadąc zbyt szybko łatwo nie dostrzec zakrętu, wypaść z drogi lub spowodować wypadek na skrzyżowaniu, nie zauważając nadjeżdżającego pojazdu. W szczególności w trudnych warunkach istotne są umiejętności kierowcy.