News tygodnia

Zmiany od 1 kwietnia?

15 marca 2009

Od 1 kwietnia szykują się zmiany w egzaminach na prawo jazdy - będzie krócej, szybciej i z zagadkami. To podobno dopiero początek pełzającej rewolucji - informuje “Gazeta Wyborcza”. Zapowiadane zmiany: egzamin będzie krótszy. Potrwa 25 min, jednak tylko wtedy, gdy nie będzie wątpliwości, co do umiejętności kandydata. Pozwoli to zaoszczędzić na czasie i skrócić oczekiwanie na egzamin do maksymalnie 30 dni. Trzecia zmiana dotyczy znajomości podzespołów auta. Każdy musi wiedzieć, co ma pod maską - z pełnej listy losowane będą dwa elementy, o których trzeba będzie opowiedzieć. W razie wpadki będzie jeszcze jedna szansa.

Czy podany przez gazetę termin 1 kwietnia może być dotrzymany? Tutaj pojawiają się wątpliwości, nowela rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu jeszcze w dniu 20 marca (data publikacji niniejszego numeru NEWSA) nawet nie zostało opublikowane, a okres przygotowawczy? Mamy uzasadnione wątpliwości, co do podanego terminu – redakcja tygodnika “PRAWO DROGOWE @ NEWS”.

W “Gazecie Wyborczej” czytamy dalej: Jak zapewnia Andrzej Bogdanowicz, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego, to dopiero początek. Projekt ustawy, który trafi do Sejmu na początku tego miesiąca zawiera o wiele więcej. Czeka nas zmiana kategorii i wymagań wiekowych dla motocyklistów, wprowadzenie okresu ważności prawa jazdy oraz zwiększenie wymagań wobec młodych kierowców. Te zmiany wymagają czasu. Pozostaje nam czekać jak to wszystko się zakończy.