Przegląd prasy

15. INSTRUKTOR ROKU 2013: Czekamy już na następny – mówi Stefan Rzońca

22 czerwca 2013

edde863062ad78aec549a6db02d9857cfc5e0db4

(Fot.: PD@N 467-172jm)

 

XIV Ogólnopolski Konkurs

o puchar Wojewody Podlaskiego i tytuł “ Instruktor Roku 2013”

został rozstrzygnięty

 

Dwudniowe zawody 21-22 czerwca, pomiędzy instruktorami przybyłymi z Polski do Białegostoku odbyły się w centrum miasta na placu teatralnym im. Marszałka J. Piłsudskiego w 35o C upale i przy aplauzie nie tylko zawodników, ale i zgromadzonej publiczności. Organizatorzy przygotowali sześć konkurencji. Nieco odmienna niż w poprzednich edycjach Konkursu, była kolejność rozgrywanych konkurencji. Rozpoczęto zmagania nie jak dotąd od rozwiązania testu z przepisów ruchu drogowego, ale od konkurencji sprawnościowych. Po trwającym pół godziny koncercie orkiestry dętej, nastąpiło uroczyste otwarcie Konkursu. Zespoły sędziowskie składające się z egzaminatorów WORDU w Białymstoku, przygotowały poszczególne tory przeszkód dla czterech konkurencji: Perfekcja poleceń, Stabilność Stewarda, Celność Lancelota i zmiana koła. Ratownik medyczny przeprowadzał sprawdzian z umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofierze wypadku drogowego. Zawodnicy byli podzieleni na 5 grup i jednocześnie w tym samym czasie rozpoczęli sportową rywalizację. Pojazdy do rozgrywania poszczególnych konkurencji udostępnili sponsorzy imprezy: Mitsubischi Lancer – perfekcja poleceń (instruktor wydawał polecenia koledze z zasłoniętymi oczami, który pokonywał tor przeszkód), Opel Corsa – stabilność Stewarda (przejazd z piłeczką w talerzu), celność Lancelota – zbieranie lancą kółeczek ze statywu oraz zmiana koła – Hyundai 35 i. Wszystkie przybory niezbędne do zawodów stanowiły własność Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców tj: talerz z piłeczką, statywy z kółeczkami i lancą oraz gogle z zasłoniętymi okularami. Pomimo ogromnego upału, wszystko odbywało się bardzo płynnie i ok. godz. 19-tej zakończyliśmy sportowe zmagania.

Następnego dnia już od godz. 9-tej przystąpiono do rozegrania konkurencji z przepisów ruchu drogowego. Zestawy 20 pytań zostały przygotowane przez PFSSK i po otwarciu zapieczętowanej koperty udostępnione zawodnikom. Zrezygnowano z bardzo krótkiego (w Krakowie było tylko 5 min) ograniczenia czasu na rozwiązanie i pozwolono na wykazanie się wiadomościami każdemu z instruktorów w czasie 20 min.

Klasyfikacja Konkursu podana jest w tabeli. Trzeba jednak podkreślić wyjątkowość zajętych miejsc przez uczestników zawodów a dokładnie przez uczestniczki – panie instruktorki. Otóż startowały tylko trzy panie ale wykazały się nie tylko dużą wiedzą (w testach zwyciężyła Agnieszka Ernest z Łodzi) ale i umiejętnością ratowania dziecka (pierwsza pomoc zwyciężyła Katarzyna Głębocka z Olecka) oraz perfekcją płynnej jazdy (stabilność Stewarda – Hanna Konopko z Olecka). Brawo! Wyrazy najwyższego uznania i mam nadzieję, że wręczone dyplomy, okolicznościowe puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez szczodrych sponsorów, okazały się godne naszych pięknych Pań.

Korzystając z okazji pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom zawodów, gościom i działaczom za przybycie i udział w nasze imprezie. Wyrazy uznania kieruje do Sędziego Głównego Konkursu kol. Krzysztofa Bandosa (spędził noc na osobistym liczeniu punktów zawodnikom w konkurencjach) a także egzaminatorom z WORD-u w Białymstoku, którzy napracowali się w upale podczas rozgrywania konkurencji. Również dziękuje 24 zawodnikom przybyłym z daleka: Wałbrzych, Opole, Wrocław, Piła, Gdańsk, Skierniewice, Kielce, Łódź, Piotrków, Bydgoszcz, Olsztyn... Nie obyło się oczywiście bez wpadek, wręczanie pucharów pozostawiało wiele do życzenia, awaria klimatyzacji w Sali konferencyjnej i być może inne niedogodności. Przepraszam wszystkich za wpadki i niedociągnięcia podczas imprezy. XIV Konkurs o tytuł “INSTRUKTOR ROKU 3013” przeszedł do historii. Czekamy już na następny. Kto go zorganizuje?

Pozdrawiam. Wicekomandor Konkursu: Stefan Rzońca (fot.)