Przegląd prasy

Bezpieczna podróż autokarem

26 czerwca 2010

W Warszawie w jednej ze szkół podstawowych odbył się briefing inaugurujący akcję “Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”. Policjanci przypomnieli najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a rodzicom i nauczycielom - zasady bezpiecznej podróży autokarem. Celem akcji, prowadzonej w całej Polsce od 26 czerwca do końca sierpnia, będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym podczas wzmożonych wyjazdów wakacyjnych. Policjanci będą też przypominać o tym, jak bezpiecznie podróżować. Policjanci na prośbę rodziców lub przedstawiciela szkoły kontrolują kierowców i autokary, którymi dzieci jadą na wypoczynek. Najczęściej ujawniane nieprawidłowości dotyczyły zwykle stanu technicznego autobusów - "łyse" opony, niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy, niedziałające światła. Apelujemy do nauczycieli i rodziców: jeśli na miejscu zbiórki będą mieli podejrzenie, że autokar przewożący dzieci na wycieczkę czy kolonie jest niesprawny, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie można dopuścić do wyjazdu dzieci. Najlepiej niezwłocznie wezwać Policję i poinformować o swoich wątpliwościach. W każdym województwie zostały wyznaczone stałe miejsca kontroli, gdzie w wyznaczonych godzinach policjanci będą dokonywali kontroli autokarów oraz kierujących tymi pojazdami. W czasie wakacji policjanci będą także kontrolować sposób przewożenia i zabezpieczenia dzieci w samochodach osobowych. Policjantów nie zabraknie także w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży. Będą zarówno dbali o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jak też przeprowadzali spotkania na koloniach i obozach.

Każdy może poprosić Policję lub też Inspekcję Transportu Drogowego o przeprowadzenie kontroli pojazdu przed wyruszeniem w drogę. Najlepiej wcześniej skontaktować się z jedną z tych instytucji, aby na miejscu wyjazdu znalazł się patrol Policji lub inspekcji transportu. Jeśli takiego patrolu nie ma, a nabierzemy uzasadnionych podejrzeń, ze autokar lub kierowca nie powinni wyjeżdżać w drogę, możemy wezwać którąś z tych służb na miejsce wyjazdu i podzielić się swoimi wątpliwościami.

 

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na wakacje, albo jesteś organizatorem wypoczynku, pamiętaj:

*Przed wyjazdem dziecka autokarem na kolonie, wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika. ZAPAMIĘTAJ!!! - NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA.

*Poproś organizatora, aby przed wyjazdem pojazd i jego kierowca zostali skontrolowani przez policjantów ruchu drogowego. Aby zorganizować taką kontrolę należy z kilkudniowym wyprzedzeniem skontaktować się osobiście lub telefonicznie z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

*ZAPAMIĘTAJ! - jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do stanu trzeźwości kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję.

*Jeżeli kierowca lub przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!!!!. ZAPAMIĘTAJ!!! – WARTO CZASAMI POCZEKAĆ GODZINĘ DŁUŻEJ NA PRZYJAZD POLICJI I SPAĆ SPOKOJNIE. WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ ODWRÓCI.

*Domagaj się, aby w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, by w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym. Dodatkowe badania techniczne autobusu o liczbie miejsc powyżej 15 łącznie z kierowcą, to suma 230 zł. Jeżeli na wycieczkę wybiera się 30 osób to koszt wycieczki po badaniach technicznych wzrośnie o niecałe 8 zł. Daje nam to niemalże stuprocentową pewność, że autobus jest sprawny.

*Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych jeden opiekun zwykle przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

*Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże powinny być ulokowane na półkach lub bagażniku autokaru). ZAPAMIĘTAJ!!! - w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami i wychylać się przez okna. Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa przewożone w nim dzieci muszą mieć je zapięte

*Należy pamiętać o przestrzeganiu norm czasu pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy te należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić przerwę dłuższą - około jednej godziny na posiłek. ZAPAMIĘTAJ!!! - po każdej przerwie w podróży należy sprawdzić stan liczebny dzieci

*Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać: norma - 9 godzin, przedłużony - 10 godzin 2 razy w tygodniu. Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać: w tygodniu - 56 godzin, w ciągu dwóch kolejnych tygodni - 90 godzin. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy - 4 godziny 30minut. Przerwa w prowadzeniu pojazdu, - co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut. Dzienny okres odpoczynku - norma, co najmniej 11 nieprzerywanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie.

*Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. ZAPAMIĘTAJ!!! - gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) nie bądź biernym obserwatorem jego poczynań - zdecydowanie zwróć mu uwagę. Jeżeli po podróży masz zastrzeżenia do zachowania kierowcy, koniecznie przekaż je przewoźnikowi.

*Dojeżdżając do celu podróży należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia.

*

 

Wypadki z udziałem dzieci: W miesiącach wiosenno-letnich Policja odnotowuje nasilenie wypadków z udziałem dzieci. Najmłodsi ulegają wypadkom przede wszystkim podczas ładnej pogody i przy dobrej widoczności. Wakacje to czas wolny od zajęć w szkole. Dzieci chętnie spędzają go na świeżym powietrzu. Spacerują do miejsca zabawy, do koleżanek i kolegów, jeżdżą na rowerach i deskorolkach. Korzystają w wakacje z dróg, które są im mniej znane niż droga do szkoły. Nowy teren to zawsze inne uwarunkowania i nowe niebezpieczeństwa. W wakacje dzieci częściej niż zwykle biorą też udział w wypadkach jako pasażerowie samochodów osobowych. W 2009 roku w lipcu odnotowano 602 wypadki a w sierpniu - 622. W miesiącach tych zginęło aż 44 dzieci tj. 34,3% wszystkich ofiar śmiertelnych wśród dzieci.