Przegląd prasy

Budowa dróg to dobry interes

12 maja 2009

3ee93abf55af64ed3c9f06157d67c4c2336a11a4 

(298-1mi)

Co piąta złotówka wydana na infrastrukturę drogową wraca do budżetu. Budowa dróg to dobry interes nie tylko dla wykonawców i firm z branży drogownictwa, ale także dla państwa - powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk w Kielcach, podczas uroczystości otwarcia XV Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA. - Budową infrastruktury drogowej powinni zajmować się optymiści, dlatego cieszę się, że tak dużo optymistów przyjechało dziś do Kielc - dodał. W otwarciu targów uczestniczył także Podsekretarz Stanu w MI Radosław Stępień oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki.

AUTOSTRADA-POLSKA to największa impreza targowa sektora drogownictwa w Polsce i jedna z największych w Europie. Targi odbywają się pod Patronatem Honorowym Ministra Infrastruktury. - Obecnie w trakcie postępowania znajduje się ponad 40 przetargów na budowę 800 km autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. Do ogłoszenia w tym roku przygotowane są przetargi, dzięki którym zostanie zbudowanych kolejnych 800 km dróg – powiedział Minister C. Grabarczyk. – Polska już dziś jest największym placem budowy w Unii Europejskiej – dodał. Generalny Dyrektor GDDKiA Lech Witecki poinformował, że obecnie w toku znajdują się przetargi warte 34 mld zł, a w tym roku zostaną ogłoszone kolejne na sumę 20 mld zł. - To 50 mld zł do Państwa dyspozycji – powiedział L. Witecki do uczestników targów. Targom AUTOSTRADA-POLSKA towarzyszą V Międzynarodowe Targi Infrastruktury TRAFFIC-EXPO. W tym samym terminie odbywają się także XI Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD oraz III Targi Technologia i Infrastruktura Lotnisk.

Na targach AUTOSTRADA-POLSKA można obejrzeć ponad dwa tysiące maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy budowie dróg. Swoją ofertę prezentują największe firmy związane z budownictwem drogowym, inżynierią ruchu oraz bezpieczeństwem ruchu drogowego. W tegorocznej edycji uczestniczy blisko 800 wystawców z 25 państw. Swoje oferty prezentują firmy m.in. z Włoch, Białorusi, Japonii, Korei i Chin. Targom, jak co roku, towarzyszą konferencje naukowo-techniczne, seminaria i prezentacje firm. XV Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA w Kielcach zaplanowano do 15 maja br.