Przegląd prasy

Dajmy odetchnąć miastu, porzućmy samochód

16 listopada 2006

Ponad połowa kierowców samochodów chętnie przesiadłaby się do komunikacji miejskiej, gdyby ta lepiej działała - wynika z sondażu PBS DGA dla "Metra". Dzień w dzień największe polskie miasta paraliżują korki. Tysiące samochodów, spaliny, nerwy kierowców - tak wyglądają ulice, wzdłuż których spacerujemy, jeździmy na rowerach, spotykamy się ze znajomymi. Przez to miasto umiera, nie chcemy już w nim spędzać wolnego czasu. Czy możemy to zmienić? Tak. Nawet jedna osoba, która porzuci samochód na rzecz autobusu, tramwaju, metra, to oddech dla miasta. A z naszego sondażu wynika, że takich ludzi byłoby znacznie więcej. Deklaruje to aż 56 proc. kierowców; często młodych, z wyższym wykształceniem, czyli tych, którzy do samochodów wsiadają najczęściej. W zamian chcą sprawnej, szybkiej i czystej komunikacji miejskiej.

0979c32578777dafbe21c25d3711d3bcd59a1b3a

(176-1) Zostaw samochód - daj odetchnąć miastu - pod takim hasłem trwa konkurs na najlepszy plakat promujący komunikację miejską. Projekty plakatów można przesyłać do 27 listopada na adres audytora konkursu: KPMG sp. z o.o., ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa.

Maciej Wroński, Ministerstwo Transportu: Transport drogowy zawsze ma negatywne skutki: spaliny, hałas, wypadki. Im więcej więcej na naszych drogach samochodów, tym te zagrożenia są większe. Zachęcenie kierowców do korzystania z komunikacji zbiorowej pomogłoby je zneutralizować. Warto podejmować w tym celu akcje promujące transport publiczny. Dlatego departament dróg i transportu drogowego w ministerstwie chętnie zapozna się i przeanalizuje sugestie czytelników "Metra" dotyczące zarządzania ruchem w miastach.