Przegląd prasy

Do korzystania z AUTODROMU POMORZE zachęcamy wszystkich - mówi Wiesława Kasprzewska-Charkin

25 lipca 2015

e368c3dfbbc8796c642fba94b4eaf1250347a1e5

Wiesława Kasprzewska-Charkin, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku (fot.)

w rozmowie z redakcją portalu L-INSTRUKTOR powiedziała:

Pytanie: Jakie rozwiązania techniczne Autodromu Pomorze wyróżniają go na tle innych ODTJ w Polsce?

Odpowiedź: Autodrom Pomorze to pierwszy w województwie pomorskim i jednocześnie pierwszy w Polsce Północnej profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Na terenie 8-hektarowego obiektu do dyspozycji będzie tor kartingowy dostosowany do rozgrywania zawodów krajowych, tor ziemny (quadowy), płyta poślizgowa prostokątna, płyta poślizgowa w formie pierścienia czy wzniesienia z łukiem i nawodnieniem. Ale to nie tylko miejsce, w którym będą organizowane szkolenia. Obiekt będzie dostosowany również do organizacji spotkań towarzyskich czy imprez integracyjnych. W dbałości o komfort uczestników spotkań powstał tam nawet kominek, który zapewni niepowtarzalny klimat po dniu pełnym wrażeń związanych ze sportami motorowymi.

 

Pytanie: Jaki był wysiłek inwestycyjny PORD?

Odpowiedź: Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku w całości ze środków własnych finansował inwestycję. Od pomysłu do realizacji udało nam się stworzyć miejsce szkoleniowe, ale również przeznaczone na rekreację czy rozgrywanie zawodów motorowych.

 

Pytanie: Kto będzie mógł korzystać z obiektu i na jakich zasadach finansowych?

Odpowiedź: Do korzystania z Autodromu Pomorze zachęcamy wszystkich - zarówno klientów indywidualnych jak i grupy zorganizowane. Przewidzieliśmy szkolenia udoskonalające jazdę samochodem czy motocyklem, szkolenia w zakresie radzenia sobie w trudnych warunkach drogowych, szkolenia z dynamicznej jazdy pojazdem czy przygotowujące do prowadzenia samochodu w warunkach zimowych. Ponadto, wychodzimy naprzeciw projektowi zmian legislacyjnych, który przewiduje od  stycznia 2016 r. nałożenie obowiązku na każdego nowego kierowcę odbycia kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym. Część praktyczna szkolenia będzie odbywać się na płycie poślizgowej w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, do czego Autodrom Pomorze w Pszczółkach jest w pełni dostosowany. Ofertę specjalną przygotowaliśmy również dla firm chcących szkolić swoich kierowców, co na pewno przełoży się na wymierne efekty ekonomiczne. Co więcej, trenować tu będą mogli zarówno amatorzy jak i profesjonaliści oraz pasjonaci sportów motorowych. Dysponujemy zarówno pojazdami jak i infrastrukturą dostosowaną do sportów motorowych - gokarty, quady, motocykle oraz flota samochodowa.

 

Pytanie: Jak szkolenie kierowców w warunkach specjalnych wpłynie na wzrost BRD?

Odpowiedź: Szkolenia prowadzone w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Pszczółkach będą miały głównie charakter praktycznych. Pozwoli to zapoznać kierowców z różnymi warunkami drogowymi, z którymi może się spotkać w zmiennych warunkach atmosferycznych na drodze. Wszystko to pod okiem doświadczonych instruktorów techniki jazdy, którzy dołożą wszelkich starań, by nauczyć kierowców, jak mają się zachować w sytuacji kryzysowej, np. gdy samochód wpadnie w poślizg na mokrej nawierzchni. Pokażemy jak reagować na zjawisko poślizgu, jak najefektywniej omijać przeszkody czy jak właściwie operować kołem kierownicy. A to wszystko właśnie  z myślą o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Kształtowanie swoich umiejętności za kierownicą, doskonalenie techniki jazdy, ma bezpośredni wpływ na zachowanie kierowców w ruchu drogowym. Szkolenia te mają na celu uświadomienie kierowcom nie tylko tego, jak może zachować się pojazd w trudnych warunkach i jak temu zarazić, ale mają także zobrazować niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą brawura, brak umiejętności, nieprawidłowe przyzwyczajenia czy niedostosowanie prędkości do warunków jazdy.

(520-52 fot. Grupa IMAGE)