Przegląd prasy

Dzień Grzeczności za Kierownicą

5 kwietnia 2016

Akcję nazwaną DZIEŃ GRZECZNOŚCI ZA KIEROWNICĄ wiele lat temu zainicjowali Francuzi. W tym roku zorganizowano nawet TYDZIEŃ KURTUAZJI NA ULICACH, który odbywał się pod koniec marca. Kierowcom rozdawano broszury uwrażliwiające na kulturę jazdy. Władze lokalne organizowały mniej, lub więcej akcji uświadamiających. Opinia o Francuzach jako kierowcach nie jest niestety pochlebna. Paryżan najbardziej denerwują kierowcy jeżdżący zbyt wolno, przez co blokujący ruch, oskarżają ich o te koszmarne korki. W korkach często trąbią. Osobiście jako słabszy uczestnik ruchu drogowego, przedstawiciel naszej redakcji spotyka się tam wyłącznie z nadzwyczajnym traktowaniem pieszych, to szacunek do pieszego. W dodatku z uśmiechem.

W Polsce prawie połowa kierowców przyznaje się do niegrzecznych zachowań: trąbienia na innych kierowców, wdawania się w kłótnie z innymi uczestnikami ruchu drogowego; celowej jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu; złośliwego wyprzedzania prawą stroną, gdy ktoś powoli jedzie lewym pasem itd. itp.

Nieuprzejme zachowanie wobec "elek", trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" - to niestety codzienność na polskich drogach – oceniają funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej w Radomiu. W Dniu Grzeczności za Kierownicą, mazowieckim kierowcom przyglądali się policjanci z drogówki. A kulturalnych kierowców wejściówkami na swoje mecze nagradzali koszykarze Rosy Radom.

Drodzy instruktorzy/wykładowcy czy na kursie nauki jazdy uczycie kulturalnych zachowań i uczulacie przyszłych kierowców na te drugie?

Okładka rozdawanego francuskim kierowcom “Małego Przewodnika Kurtuazji na UIicy”

courtoisie.org (537-67)

0cada36090da844e712d47854c47148afc340761