Kluczowym elementem w edukowaniu przyszłych kierowców jest uświadamianie im jak wielkie zagrożenie stwarza alkohol spożyty przed jazdą samochodem. Najlepszym sposobem by zapamiętać pewne rzeczy jest przekonać się osobiście jak działają. Kluczem w kształceniu przyszłych kierowców są metody nauki empirycznej, w ramach których pierwszej pomocy uczymy się udzielać nie z rysunków, lecz na specjalnie do tego zaprojektowanych manekinach. Podobnie ma się sprawa z Alkogoglami, jednak w tym przypadku mają one nam pokazać jak bardzo niebezpieczne jest prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu. Tym tropem poszli producenci Alkogogli, mających symulować stan upojenia alkoholowego. Gdzie ma taki produkt zastosowanie? Między innymi w ośrodkach nauki jazdy, które kupują ten nie tani, acz bardzo przydatny, przedmiot, który zostaje włączony do poszerzającej się listy materiałów szkoleniowych.
Dla osiągnięcia najlepszych wyników w trakcie szkolenia uczestnicy powinni wykonać, co najmniej pięć ćwiczeń “na trzeźwo", czyli bez okularów, a potem powtórzyć je “po pijanemu", z nałożonymi okularami. Im więcej czasu instruktor poświęci na ćwiczenia z każdym z kursantów, tym lepsze efekty przyniesie kurs. Celem szkolenia przy użyciu okularów jest wyrobienie w kursantach przeświadczenia, że jazda pod wpływem alkoholu grozi poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią ich samych, ich przyjaciół, członków rodzin oraz niewinnych, przypadkowych osób. Należy podkreślić, że okulary symulują jedynie efekty związane z zaburzeniami wzroku, podczas gdy spożywanie alkoholu powoduje także inne negatywne efekty uboczne. W małych grupach okulary mogą założyć wszyscy kursanci, w większych zaleca się wybranie jednej osoby do demonstracji.
Olsztyńskie Centrum Szkolenia - Celem szkolenia przy użyciu okularów ALKOgogle jest wyrobienie w kursantach przeświadczenia, że jazda pod wpływem alkoholu grozi poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią ich samych, ich przyjaciół członków rodzin oraz niewinnych, przypadkowych osób. W trakcie szkolenia należy podkreślić, że ALKOgogle symulują jedynie efekty związane z zaburzeniami wzroku, podczas gdy spozywanie alkoholu powoduje także inne negatywne efekty uboczne. Prowadząc zajęcia w małych grupach można poprosić o założenie okularów Alkogogle wszystkich kursantów. W większej grupie zaleca się wybranie jednej osoby do demonstracji.