Przegląd prasy

Europejski Dzień bez samochodu

16 września 2007

Co na Europejski Dzień bez samochodu:

- Urząd Miejski w Gdańsku postanowił uczcić Europejski dzień bez samochodu... wyłączeniem jednej z ważnych miejskich arterii z ruchu – czytamy w “Dzienniku Bałtyckim”. Jak nam udało się ustalić padło na ulicę łączącą Wrzeszcz z Zaspą - ulicę Chrobrego. Na szczęście zamknięcie jezdni ma być dopiero w przyszłą sobotę, jednak mimo to wzbudziło wiele kontrowersji w naszej redakcji. jak mówią nam włodarze miasta akcja ma "promować zachowania proekologiczne mieszkańców Gdańska" oraz zaprezentuje nasze miasto w raporcie z akcji sporządzonym przez Ministerstwo Środowiska. Postanowiliśmy więc zwrócić się do naszych Czytelników o opinię na pomysł Urzędu Miejskiego. Chcemy dowiedzieć się, czy branie udziału w takiej akcji, która nie przyniesie Gdańskowi żadnych wymiernych korzyści, ma sens.

- Wybory miss i mistera, znakowanie rowerów i zawody na torze przeszkód- to tylko niektóre atrakcje Europejskiego Dnia bez Samochodu w Elblągu. Impreza rozpocznie się o godz. 10 na pl. Jagiellończyka. Jej uczestnicy przejadą rowerami trasę o długości około 4 kilometrów ulicami: Teatralną, Nowowiejską, Agrykola, Kościuszki, Marymoncką do Bażantarni. Tam będzie można oznakować swój rower, obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, wziąć udział w zawodach na rowerowym torze przeszkód, a także w wyborach "miss i mistera Dnia bez Samochodu" oraz w konkursach tematycznych. Na miejscu będzie można posilić się wojskową grochówka. Dzień bez samochodu jest częścią obchodzonego od poniedziałku do niedzieli (17- 23 września) "Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu", poświęconego edukacji i promocji transportu publicznego i poruszania się rowerem.

- Warszawa nie weźmie udziału w obchodach Europejskiego Dnia bez Samochodu. Święto, które ma promować przesiadanie się z prywatnych aut do komunikacji miejskiej, nie odbędzie się, bo zdaniem władz Warszawy... w mieście są za duże korki.

a2c06a6a5570fff8f4c2829c118b3d68c510206a

Plakat promujący akcję w Olsztynie. Przez jeden dzień, 22 września, każdy kierowca będzie mógł jeździć autobusami za darmo na wszystkich liniach. "Zamień wóz..." to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym będzie 22 września - Dzień bez Samochodu, ustanowiony po to, aby promować ekologiczne środki transportu.