Przegląd prasy

Europejskie działania „PRĘDKOŚĆ”

19 kwietnia 2016

We wszystkich państwach Unii Europejskiej w dniu 19 kwietnia br. prowadzone były policyjne działania pn.”Prędkość”. Polska policja jako członek TISPOL-u - międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego policje drogowe z ponad dwudziestu krajów Europy – również bierze w nich udział. W ramach akcji funkcjonariusze ruchu drogowego dyscyplinują kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość.

Policyjne działania pn. “Prędkość” mają charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział kraje zrzeszone w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL tj. Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czech, Dania, Niemcy, Francja, Finlandia, Grecja, Węgry, Włochy, Irlandia, Litwa, Luxemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz Estonia (Serbia –status obserwatora). W ramach akcji funkcjonariusze dyscyplinują kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Pomimo, że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W Polsce to przyczyna blisko 30 procent wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Stąd potrzeba zwrócenia uwagi na to zagadnienie.

W 2015 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu w 6807 wypadkach śmierć poniosły 743 osoby, a 9219 zostało rannych. W ubiegłym roku policjanci ujawnili na naszych drogach 1 590 59 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości, w I kwartale 2016 roku 376 238. Prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h zatrzymano od 18 maja do końca grudnia 2015 roku 20155 kierującym, natomiast w I kwartale 2016 roku 8074.