Przegląd prasy

Gwałtowny manewr wymijania

14 lipca 2007

Gwałtowny manewr wymijania to podstawowy element każdej szkoły bezpiecznej jazdy. Wykonywanie go autem z lat 70. uświadamia, w jak kosmicznych z punktu widzenia techniki samochodowej czasach żyjemy dziś. Poziom przyczepności i stabilność współczesnego samochodu oraz wsparcie ze strony elektroniki przesuwają granicę bezpieczeństwa znacznie dalej. Za postępem technicznym nie nadążamy jednak my - kierowcy. Popełniamy te same błędy./.../ Podstawowe szkolenie kończysz z przekonaniem, że 50 km/h to bardzo poważna prędkość. Na własnej skórze doświadczasz, że nawet w dzisiejszym samochodzie, z jego znakomitym układem jezdnym, świetnymi oponami i ogromną przyczepnością, możesz w mgnieniu oka z kierowcy zamienić się w pasażera. Z pełnej kontroli do zero kontroli - w ułamku sekundy. Chodzi właśnie o wywołanie świadomości tego faktu. Kiedyś ćwiczyło się też techniki nagłego hamowania, ale wynalezienie układów ABS i stabilizacji (oraz wspomagających awaryjne hamowanie i odzyskujących “utracone” przez kiepsko hamującego kierowcę metry) sprawiło, że dziś obowiązuje jedna, bardzo prosta technika - z całej siły w podłogę./.../ Idea jest taka, żeby oferować kursy skrojone pod potrzeby różnych kierowców. Jedne dla początkujących oraz dysponujących zwykłym, codziennym doświadczeniem, którym po krótkim kursie (pół dnia lub dzień) otwierają się oczy na to, co można osiągnąć kiedy się właściwie reaguje. Inne dla bardziej zaawansowanych, którzy chcą wyostrzyć swoje umiejętności i popróbować bardziej ekstremalnych manewrów - wciąż przy stosunkowo niewysokich, “miejskich” prędkościach./.../ Dane pokazują (w Niemczech), że kierowca uczestniczy w około 9 “zdarzeniach drogowych”, średnio w jednym na 5 lat, a powoduje wypadek mniej więcej co 9 lat. Na dodatek 95 procent wypadków jest z winy człowieka. “Jeśli udałoby się osiągnąć, aby każdy z uczestników szkolenia jazdy BMW był uwikłany w jeden wypadek mniej, byłoby to wielkie osiągnięcie” - mówi Aaltonen. “Im bardziej możesz się cieszyć bezpieczeństwem, tym większą przyjemność masz z jazdy.”