Przegląd prasy

ITS: bezpieczne światła samochodów

29 września 2011

2e78e24fb964123c97686a6b81c8fa78b3a82981

(Fot.: PD@N 400-14)

W Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie zorganizowano konferencję prasową poświęconą oświetleniu pojazdów. Mając na uwadze fakt, iż zbliża się okres jesienno-zimowy, podczas którego znacznie dłużej oświetlamy drogę światłami pojazdów po zapadnięciu zmierzchu, Instytut Transportu Samochodowego podjął po raz kolejny inicjatywę na rzecz “bezpiecznych świateł samochodów”. Celem spotkania z dziennikarzami i specjalistami motoryzacyjnymi było zwrócenie uwagi na problem właściwego oświetlenia w pojazdach, jako czynnik mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Gospodarzem konferencji był z-ca Dyrektora ds. Techniki i Współpracy Międzynarodowej ITS mgr inż. Wojciech Przybylski, a spotkanie prowadził dr inż. Tomasz Targosiński, ekspert Instytutu ds. oświetlenia pojazdów.

W gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i policji, w tym młodszy inspektor Marek Konkolewski oraz nadkomisarz Marcin Książkiewicz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na konferencję przybyli również przedstawiciele firm produkujących oświetlenie samochodowe. Mariusz Candrowicz z firmy Philips oraz Janusz Mitko, reprezentujacy firmę OSRAM, przedstawili korzyści płynące z zastosowania nowatorskich systemów oświetlenia w pojazdach. Podczas spotkania omówiono kwestie wymagań prawnych i ich zmian, badań i kontroli stanu oświetlenia, zasięgu widoczności przy użyciu świateł i sposoby dbania o jakość oświetlenia. Konferencja była także okazją do zainicjowania “Ruchu na rzecz dobrych świateł”, z pomocą którego możliwa będzie edukacja kierowców w przedmiotowej kwestii.