Przegląd prasy

Jak działają przyciski autobusowe

3 stycznia 2013

ae3bbd6f82379e4084102fff83558494137cd712

(Fot.: PD@N 452-33jm)

Poniżej za “Gazetą pl Warszawa” prezentujemy krótką informację jak korzystać z guzików autobusowych. Dodajmy - kierowcy twierdzą, że pasażerowie uwielbiają naciskać guziki; ale często nie umieją tego robić. Poczytajmy – unikniemy wielu stresujących sytuacji.

Jak otworzyć drzwi wsiadając? Drzwi można otworzyć po całkowitym zatrzymaniu się autobusu. Jeśli pojazd podjeżdża na przystanek. Możliwość samodzielnego otwierania drzwi uruchamia kierowca. Przyciski do otwierania drzwi są oznaczone (podpisane) i gdy są aktywne, świecą się na zielono. Przycisk naciskamy pośrodku. Niektóre autobusy (te marki Jelcz) mają dodatkowy przycisk, którego naciśnięcie informuje kierowcę, że do pojazdu chce wsiąść osoba na wózku inwalidzkim.

Jak otworzyć drzwi wysiadając? Przyciski otwierania drzwi znajdują się na poręczach przy drzwiach.

Przystanki na żądanie. Pasażer chcący wsiąść na takim przystanku lub na nim wysiąść, zobowiązany jest zawiadomić o tym prowadzącego pojazd tak, by ten zdążył bezpiecznie zatrzymać autobus. Gdy chcemy wysiąść, naciskamy przycisk "otwieranie drzwi" lub "stop", gdy chcemy wsiąść - odpowiednio wcześnie machamy ręką i samodzielnie otwieramy drzwi.

Przyciski na pętli. Gdy kierowca spędza przerwę w autobusie, na ogół włącza możliwość samodzielnego otwierania drzwi przez pasażerów. Wtedy autobus zamknięty, bo można spokojnie poradzić sobie samemu. Opcja ta (podobnie jak kasowniki) nie będzie działać po wyjęciu kluczyków ze stacyjki, a więc wtedy, gdy kierowca spędza przerwę poza autobusem (lub np. idzie skorzystać z WC). Wtedy otwarte będą najczęściej jedne drzwi.

Guzik dla mam. Żeby kierujący wiedział, że chce wysiąść mama z wózkiem, naciskamy specjalny przycisk. Taki przycisk znajduje się w Solarisach, w Jelczach jest za to taki z rysunkiem wózka inwalidzkiego.