Przegląd prasy

Kasa dla szkoły jazdy

26 stycznia 2013

Artykuł promocyjny

5224b960572644368829c54b6ef91335c9a37a420b2b299001da227afa1392320a0f154eebeae4b3

(Fot.: PD@N 454-17 i 11)

 

Od 1 marca szkoły jazdy rozpoczną wydawanie paragonów kursantom. Obowiązek ewidencjonowania obrotu w ośrodkach szkolenia kierowców wynika z nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 29 listopada 2012 r. Podpowiadamy jak wybrać kasę, bądź drukarkę fiskalną dla szkoły, a także jak dostać ulgę na tego typu urządzenie.

Jak wybrać? Przedsiębiorca planujący zakup urządzenia fiskalnego powinien przede wszystkim odpowiedzieć na następujące pytania:Jak duża będzie sprzedaż i jak będzie zorganizowana? Gdzie będzie prowadzona? Czy urządzenie ma posiadać elektroniczną kopię paragonu? - W przypadku szkoły jazdy, gdzie natężenie sprzedaży i liczba pozycji towarowych są niewielkie, a paragony z reguły wystawiane są kursantowi w momencie zapisywania się na kurs, najbardziej sprawdzą się małe urządzenia fiskalne np. Bingo HS EJ lub Mobile HS EJ - komentuje Grzegorz Wdowiński, Specjalista ds Wdrożeń i Handlu, w firmie Posnet, produkującej urządzenia fiskalne. Jeżeli OSK posiada oprogramowanie dla szkół jazdy, to warto się zastanowić nad zakupem drukarki fiskalnej. Takie rozwiązanie poza łatwością prowadzenia ewidencji sprzedaży umożliwia powiązanie wpłaty z konkretnym kursantem. - W takim wypadku wszelkie rozliczenia kursantów prowadzone są bezpośrednio w programie, co minimalizuje możliwość pomyłki oraz ułatwia zarządzanie ośrodkiem. Daje to również pewność, że sprzedaż zostanie poprawnie wykonana i zewidencjonowana w programie – dodaje Grzegorz Wdowiński. Wybierając urządzenie fiskalne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na łatwość wymiany papieru i prostą obsługę. Pracę ułatwiają szczególnie takie rozwiązania jak np. klawisze skrótu, czytelność wyświetlaczy oraz ergonomiczna i trwała klawiatura. Przydatną funkcją, dostępną w kasach i drukarkach jest przypomnienie o obowiązkowym przeglądzie okresowym, który należy wykonywać min. co 24 miesiące. Kasy dodatkowo przypominają o niewykonanym raporcie dobowym, a ten należy wykonać zawsze, jeśli w danym dniu realizowano sprzedaż. Wygodnym rozwiązaniem jest też elektroniczna kopia paragonu, zapisywana na karcie microSD lub SD. Taka funkcja pozwala na redukcję kosztów związanych z zakupem i przechowywaniem rolek kasowych.

Ile to kosztuje? -Kasa fiskalna dla nowych grup podatników to tylko pozornie duży wydatek. Mogą oni skorzystać z szeregu przysługujących im odliczeń. Dla przykładu płatnik VAT nabywający urządzenie fiskalne za 1597 zł, poniesie rzeczywisty koszt w wysokości 365 zł - mówi Grzegorz Wdowiński. Aby mieć prawo do otrzymania ulgi za zakup kasy fiskalnej, trzeba spełnić kilka warunków. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania i fiskalizacją należy pisemnie powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego (US) o wszystkich instalowanych urządzeniach. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie w wymaganym terminie fiskalizacji. Następnie w ciągu 7 dni od tego faktu trzeba złożyć w US wypełnione “Zgłoszenie kas przez Podatnika”, jest dołączone do urządzenia. Gdy powyższe warunki zostaną spełnione należy jeszcze tylko przedstawić w Urzędzie Skarbowym oryginał faktury zakupu kasy lub drukarki, wraz z dowodem zapłaty i rozliczyć wydatek. Podatnicy VAT ubiegający się o ulgę na kasę fiskalną mogą odliczyć należną im kwotę w rozliczeniu podatku VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy zastosowaniu urządzenia, lub za kolejne okresy. Aby tego dokonać należy wpisać odpowiednią kwotę w deklaracji VAT, w polu "zakup kasy rejestrującej". Podmioty nie będące płatnikiem VAT otrzymują zwrot na konto bankowe, w ciągu 25 dni po złożeniu wniosku do właściwego Naczelnika US. Taki wniosek powinien zawierać m.in.: dane dotyczące podatnika oraz podmiotu prowadzącego serwis urządzeń fiskalnych, który dokonał fiskalizacji kasy, a także oryginał faktury potwierdzającej zakup, wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę fiskalną. Należy również zamieścić w nim numer konta bankowego, na który zostaną przelane przez Urząd Skarbowy pieniądze.

***

Posnet Polska S.A. to firma z polskim kapitałem i dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku urządzeń fiskalnych. Jest producentem kas i drukarek fiskalnych, a także dostawcą rozwiązań wspomagających handel i usługi. Posnet wspiera polskich sprzedawców i usługodawców z różnych sektorów rynku dostarczając im kompletne wyposażenie stanowiska kasjerskiego, które gwarantuje zgodność z wymogami formalnoprawnymi, automatyzację sprzedaży i komfort pracy. Sprzedaż i serwisowanie urządzeń prowadzi poprzez 6 oddziałów, 4 przedstawicielstwa regionalne oraz sieć około 1700 autoryzowanych dealerów w całej Polsce.

Źródło Grupa IMAGE