Przegląd prasy

Kierowca - niepełnosprawny, pasażer też niepełnosprawny

2 grudnia 2008

9dc31c3173344695e4874c673bd5e33857b202db (277-19jm)

^ Projekt pojazdu przewożącego niepełnosprawnych (może też być kierowany przez osobę niepełnosprawną) autorstwa Jarosława Kałuski. Będzie wyglądał trochę jak amerykański autobus szkolny; żółty i utrzymany w klimacie lat 50. - opowiada Jarosław Kałuski, koordynator projektów tyskiej STREFY Designu Innowacji Integracji. Niskopodłogowy pojazd ma przewozić osoby niepełnosprawne i testowany jest w Siemianowicach Śląskich.

CAL 5200 - bo takie oznaczenie otrzymał żółty samochód - ma być jednym z elementów Mikro Sieci, czyli systemu pozwalającego na transport osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnienie. To pomysł posła Marka Plury, szefa STREFY Designu Innowacji Integracji, ale jego koncepcja, za sprawą Edyty Świątczak-Gurzędy, po raz pierwszy zrealizowana zostanie w Siemianowicach Śląskich. - Osoby niepełnosprawne mają poważny problem z wejściem do autobusu, a przecież muszą się jakoś przemieszczać, żeby dostać się do lekarza czy po prostu pojechać do parku. Ten problem dotyczy też osób poruszających się o kulach, starszych. Dlatego powstanie Micro Sieci jest takie ważne - przekonuje Edyta Świątczak-Gurzęda, pełnomocnik prezydenta Siemianowic Śl. Jacka Guzego ds. osób niepełnosprawnych. Żółty pojazd ma także dać niepełnosprawnym pracę - do jego prowadzenia zatrudnionych będzie sześciu kierowców. Jeździć będzie przez całą dobę.

8ede89b6c9bd651ff97414e8b248acb8a919d42c (277-24)

Projekt auta do przewozu niepełnosprawnych wykonał go Jarosław Kałuski z Tychów. Mikrobus z trzema drzwiami na szerokość 1,18 m i całkowicie płaską podłogą. Bez windy, za to opuszczany do 120 mm nad ziemią, z wysuwanymi podjazdami. Mieści czterech ludzi na wózkach, z kierowcą włącznie. Specjalna taksówka ma być bowiem nie tylko transportem dla niepełnosprawnych, ale również miejscem pracy. Zatrudniać będzie Akcent. - Potrzebujemy tylko hali, piły taśmowej i prostych narzędzi ręcznych oraz 40 tys. zł na prototyp. To mniej, niż kosztuje przystosowanie normalnego auta - mówi już w 2006 roku Jarosław Kałuski. Micro Bus – pojazd-taksówka do przewozu osób niepełnosprawnych otrzymał w Brukseli złoty medal.