Przegląd prasy

Kierowcy autokarów przejdą kursy doszkalające

31 lipca 2008

Od początku wakacji 2008 inspektorzy transportu drogowego skontrolowali 1300 autokarów i ukarali ponad 400 kierowców mandatami. Zatrzymano też ponad 90 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów. Alvin Gajadhur w rozmowie z IAR podkreślił, że pozytywnym sygnałem jest poprawa stanu technicznego pojazdów. Nadal wiele do życzenia pozostawia jednak postępowanie kierowców, którzy często łamią przepisy dotyczące czasu pracy. Skracają przerwy na odpoczynek i wydłużają dopuszczalny czas jazdy. Ostatnie poważne wypadki z udziałem polskich autokarów były właśnie efektem zmęczenia kierowców lub braku umiejętności. Alvin Gajadhur zaznaczył, że od jesieni jest szansa na znaczną poprawę wyszkolenia kierowców, którzy starają się o prawo jazdy uprawniające do kierowania autokarami. Od jesieni wchodzą bowiem w życie nowe przepisy, które nakładają na kierowcę obowiązek uczestniczenia przez 260 godzin w zajęciach teoretycznych i 20 godzin zajęciach praktycznych w tym 4 godziny jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach. Do tego co 5 lat kierowcy będą zobowiązani w uczestniczeniu w kursach doszkalających.