Przegląd prasy

Kierowcy seniorzy coraz częściej sprawcami wypadków

4 lutego 2011

439d7b176ffea1f6ba767cdc61c036c12da77381

(Fot.: PD@N 373-21)

 

Policja bije na alarm. Wypadki, których sprawcami są starsi kierowcy, zdarzają się coraz częściej - czytamy w “Dzienniku Łódzkim”. W 2010 roku tylko w Łodzi osoby w wieku powyżej 60 lat spowodowały aż 833 wypadki. Debata na temat obowiązkowych badań lekarskich dla kierowców powyżej sześćdziesiątego roku życia rozpoczęła się wraz z pracami nad ustawą o kierujących pojazdami, szczęśliwie trwa nadal. Do ustawy nie wprowadzono obowiązkowych badań, jednak starszym kierowcom znacznie trudniej będzie zachować prawo jazdy. Jedną z głównych zmian w przepisach jest to, że prawo jazdy przestanie już być wydawane bezterminowo (kat. A i B na czas określony - 15 lat), chyba że orzeczenie lekarskie będzie przewidywało termin krótszy. Ustawodawca chciał zapobiec wydawaniu dokumentu osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej, wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Cieszę się, że skończyły się czasy, kiedy prawo jazdy jest wydawane bezterminowo. Przecież nie można być bezterminowo zdrowym - powiedział Grzegorz Wawryszuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Kierowcy powyżej sześcdziesiątego roku życia stwarzają zagrożenie. Przy zmianie pasa nie patrzą w lusterko, bo wydaje im się, że są sami na drodze. Poza tym nie ustępują pierwszeństwa i zdarza im się nie zauważyć zmiany organizacji ruchu - podkreśla Wawryszuk. Również Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi, jest za wprowadzeniem obowiązkowych badań lekarskich dla starszych. - Powyżej 65. roku życia badania powinny odbywać się co roku. To zdecydowanie poprawiłoby bezpieczeństwo na drodze - podkreśla Kucharski.