Przegląd prasy

Łosie drogowe na autostradzie. Upoluj go, zgarniesz nagrodę

23 maja 2011

Jakie grzechy najczęściej popełniają kierowcy na A2? Tamują ruch na lewym pasie, używają pasa awaryjnego jako toalety i cofają się po przegapieniu węzła. - Na poznańskich drogach łosi nie brakuje - mówią policjanci. Poznańska “Gazeta pl” kontynuuje: Ile czasu potrzeba, aby znaleźć poznańskiego łosia drogowego? Wystarczy półgodzinna przejażdżka autostradą. Akcja dziennika tropienia i ośmieszania kierowców, którzy nagminnie łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego trwa. Patrol składający się z dziennikarza i rzeczniczki Autostrady Eksploatacji Renaty Rychlewskiej w krótkim czasie znalazł: autostopowicza zatrzymującego pojazdy na autostradzie; pojazd zaparkowany na drodze (nie na poboczu) na węźle Komorniki; kierowcę naprawiającego auto na poboczu autostrady.

Bartosz Bieliński z wielkopolskiej drogówki, od lat pracujący na komisariacie na autostradzie A2 o kierowcach łamiących przepisy i jeżdżących wbrew zdrowemu rozsądkowi mógłby mówić godzinami. - Nasze łosie jeżdżą po angielsku - trzymają się lewego pasa. Zapominają o tym, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i lewy pas służy tylko do wyprzedzania - opowiada Bieliński. A co robi kierowca, gdy już się zorientuje, że nie skręcił we właściwym momencie? - Gwałtownie hamuje, włącza wsteczny, cofa auto. Kolejny grzech to zatrzymywanie się na poboczu, czyli pasie awaryjnym. Do czego "pomysłowi" kierowcy najczęściej go wykorzystują? - Głównie zatrzymują się, żeby porozmawiać przez telefon, ale zdarza się, że ktoś staje, by poczekać na kolegę, który został z tyłu - wylicza Bartosz Bieliński.

Upoluj łosia, zgarnij nagrody

Autostrada Eksploatacja SA patronem akcji POZNAŃSKI ŁOŚ DROGOWY

Akcja, której organizatorem jest poznański oddział Gazety Wyborczej ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowych i niebezpiecznych zachowań kierowców. Każdego dnia do redakcji Gazety czytelnicy nadsyłają swoje “upolowane łosie” czyli zdjęcia i filmiki pokazujące kierowców, którzy złamali przepisy i  wykonywali niebezpieczne manewry na drodze. Jakie grzechy najczęściej popełniają “łosie drogowe”? Jeżdżą lewym pasem, nie zachowują odległości, wyprzedzają inne samochody pasem awaryjnym lub cofają, gdy przegapią zjazd z autostrady.

Od 23 maja do 2 czerwca br. w każdym z wydań Gazety Wyborczej i na stronie internetowej www.poznan.gazeta.pl, oprócz zdjęć nadesłanych przez myśliwych, czytelnicy znajdą artykuły, w których poruszane są kwestie związane z bezpiecznym korzystaniem z autostrady. Na łowców “autostradowych łosi” czekają zaś nagrody – talony na  paliwo o wartości 200 zł i weekendowe torby podróżne ufundowane przez spółkę Autostrada Eksploatacja.