Przegląd prasy

Mandaty za łamanie przepisów drogowych w Unii Europejskiej płatne w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza - Kielce

18 listopada 2005

Do kieleckiej prokuratury okręgowej z całej Europy zaczynają napływać wnioski o ukaranie łamiących przepisy drogowe kierowców z różnych regionów Polski. “To zasługa lepszej współpracy organów wymiaru sprawiedliwości po naszym wejściu do Unii Europejskiej” - mówi Bogdan Karp, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Dawniej kierowcy, którym udało się uniknąć zapłacenia za granicą mandatu, po powrocie do kraju mogli odetchnąć. Teraz nie mogą liczyć na to, że im się upiecze. W najbliższym czasie kilka osób z naszego regionu dostanie pocztą prokuratorskie wezwania. Przejmujemy taką sprawę do momentu wyegzekwowania mandatu. Zależnie od postawy kierowcy może się to skończyć w sądzie grodzkim w miejscu zamieszkania, ale jeśli osoba taka będzie się wymigiwała, to nawet w sądzie, przykładowo, szwajcarskim - tłumaczy Karp. Twierdzi, że trudno będzie wybronić się od zapłacenia mandatu, bo jakość zagranicznych zdjęć z fotoradarów robi wrażenie. - Nie wiem, jakiej jakości są nasze, ale na przysyłanych z zagranicy można bez trudu rozpoznać twarz kierowcy. Są bardzo wyraźne” - mówi prokurator Karp.

M a n d a t y:

Niemcy - Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym grozi mandat od 10 do 230 €, w terenie niezabudowanym od 40 do 200 €. Policja może również dodatkowo ukarać kierowcę punktami karnymi (od 1 do 7) lub zatrzymać prawo jazdy na miesiąc lub dwa. Radary rejestrują również kierowców ignorujących czerwone światło. Mandat za lekceważenie czerwonego światła to wydatek rzędu 50-200 €.
Szwajcaria - Mandaty są tu bardzo wysokie - średnio 300-800 franków. Obcokrajowiec musi zapłacić mandat od razu. Jeśli nie ma gotówki ani karty kredytowej, to jest zatrzymany na komisariacie do czasu wpłacenia przez krewnych lub znajomych należnej kwoty. Kontrole drogowe są szczególnie nasilone w kantonach niemieckojęzycznych.
Czechy - Za przekroczenie dozwolonej prędkości płaci się od 200 do 2 tys. koron, za wymuszanie pierwszeństwa przejazdu lub wyprzedzanie na podwójnej ciągłej - 2 tys., a niezatrzymanie się na czerwonym świetle może kosztować 500 koron.
Chorwacja - Mandaty za wykroczenia drogowe - od 100 do 500 kun chorwackich.