Przegląd prasy

Marzenie o bezpieczeństwie na drogach. Portal WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE zdobył nominację

24 listopada 2011

c734b0043deb0f31ef6035d478114bc255731bf1

8e7bbb010ee4a57d95c3cb3089a96c57e05352e6

872ff7dfabe0c1e6046fd7761730eb559a1a08ba

(Fot.: PD@N 406-18-20jm)

Z Bożenną Chlabicz (fot. 2), redaktor naczelną Portalu Edukacyjnego Wychowania Komunikacyjnego “Bezpieczna Droga do Szkoły” rozmawia Jolanta Michasiewicz (tygodnik PRAWO DROGOWE@NEWS):

 

Pod adresem: www.wychowaniekomunikacyjne.org od już ponad trzech lat istnieje Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego “Bezpieczna Droga do Szkoły”. Czy pomysł na taką formę dostarczania wiedzy sprawdził się?

- Nie mam wątpliwości, że to doskonały projekt, chociaż z wielu względów nie osiągnęliśmy jeszcze takiego poziomu nasycenia wiadomościami, ani wykorzystania Portalu, o jakim marzymy. Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, muszę użyć określenia, że i Portal, i autentyczna aktywność wielu osób w Polsce w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, ma początek właśnie w marzeniach. O tym, żeby przede wszystkim najmłodsi, ale także dorośli nie stawali się ofiarami wypadków na drogach. Nie trzeba nadzwyczajnych badań, żeby stwierdzić oczywistą prawdę, że uda się to osiągnąć tylko dzięki nieustannej edukacji. Zaczynając w przedszkolu, a potem już przez całe życie...

 

- Dla kogo przeznaczone są materiały prezentowane w Portalu?

- Jest on adresowany przede wszystkim do:

>> nauczycieli (strony m.in.: Porady metodyczne, Pomoce dydaktyczne, Doświadczenia, Policja radzi, Aktualności)

>> rodziców (strony: Obejrzyj z dzieckiem, Wspólna zabawa, Porady)

>> dzieci (strony: Gry, Pooglądaj z nami, Uczmy się, Konkursy i quizy).

Wszyscy zatem mogą z niego korzystać i pobierać interesujące ich materiały, choć przyznaję, że z najwyższą troską traktujemy nauczycieli. To od nich zależy, czy w przedszkolach i szkołach odbywają się zajęcia z tzw. wychowania komunikacyjnego i to oni naprawdę potrzebują wsparcia. Mimo skromnych środków, udało się nam np. wyprodukować jużtrzy filmy, które mogą oni pokazywać podczas lekcji, przy omawianiu bezpiecznej drogi do szkoły, konieczności używania kasków rowerowych czy zagrożeniach podczas poruszania się po drogach i chodnikach zimą. Zamieszczamy również materiały metodyczne i dydaktyczne. W krótkiej rozmowie trudno wymienić wszystkie publikowane przez nas pozycje. Zapraszam na nasze strony.

- Wydawcą Portalu jest Grupa IMAGE sp. z o.o., od ponad dwudziestu lat obecna na rynku wydawniczym, specjalizująca się w literaturze i publikacjach multimedialnych dla kandydatów na kierowców i kierowców oraz z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- To prawda, jednak Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego nie powstałby, gdyby nie liczne grono sojuszników i entuzjastów promowania problemów bezpieczeństwa i edukacji w tym zakresie. Jest to partnerska inicjatywa edukacyjna Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach, Ciechanowie i Płocku i Grupy IMAGE sp. z o.o., realizowana pod patronatem i w ścisłej współpracy z Mazowieckim Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz: Ministerstwem Edukacji Narodowej, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendą Główną, Mazowiecką i Stołeczną Policji, Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Instytutem Transportu Samochodowego. Do Portalu, jako inicjatywy otwartej, mogą przyłączać się inne polskie i zagraniczne organizacje i instytucje prowadzące działalność w zakresie edukacji komunikacyjnej. Jest to otwarte, ogólnodostępne forum wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń. Oferuje użytkownikom dostęp do swoich zasobów wraz z możliwością bezpłatnego pobierania ich w celach niekomercyjnych.

- Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przed kilkoma dniami przyznało nagrody "PARTNER BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO". W kategorii MEDIA Portal znalazł się w trójce nominowanych, w "towarzystwie" Radiowej Jedynki i TVN TURBO. To spore wyróżnienie...

- ...mimo, że nie otrzymaliśmy głównej nagrody. Przyznano ją "Jedynce", której szczerze gratuluję. Chociażby za Radio Kierowców. Oczywiście, zaszczyty są miłe i motywują do działania, ale bywają ulotne. Nasza nominacja to jednak naprawdę ważne i niezwykle cenne zjawisko - w zasłużonym gronie zostało dostrzeżone i uhonorowane bardzo specjalistyczne, wręcz specyficzne, elektroniczne medium, które ciągle jest w budowie i ucząc innych, samo się uczy, jak dotrzeć do świadomości każdego, kto codziennie, w jakiejkolwiek roli, znajdzie się na polskiej drodze. A że nie jest łatwo i jak wiele jest na niej zagrożeń, wiemy doskonale. Jesteśmy zaszczyceni i wdzięczni Kapitule, że potrafiła tak bardzo i skutecznie nas wesprzeć. To wyróżnienie dla wszystkich, którzy nas wsparli i są naszymi Partnerami. Dziękuję im za to. Sojusznicy są nam bardzo potrzebni - w codziennej mrówczej pracy, w lobbowaniu na rzecz stworzenia i wprowadzenia w Polsce systemu edukacji z zakresu wychowania komunikacyjnego od przedszkola czy wreszcie obowiązku używania kasków rowerowych przez najmłodszych, np. do 15. roku życia. Potrzeb i zadań jest wiele. Dlatego zapraszam na strony Portalu i zachęcam do współpracy nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia z wychowania komunikacyjnego w zakresie różnych przedmiotów i typów szkół, policjantów, instruktorów nauki jazdy, osoby zainteresowane tą problematyką. Portal jest wciąż tworzony. Wymaga stałego uzupełniania i wzbogacania. Wszelkie uwagi i propozycje dotyczące jego zawartości są mile widziane. Kontakt z redakcją: redakcja@wychowaniekomunikacyjne.org

Dziękuję za rozmowę