Przegląd prasy

Mobilne bilety w komunikacji miejskiej

9 sierpnia 2011

Jak podaje zespół prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie - od 16 sierpnia, wraz z wejściem w życie nowej taryfy przewozowej, pasażerowie dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego, Mennicy Polskiej i Sky-Cash uzyskają również możliwość zakupu biletów krótkookresowych – dobowych i 3-dniowych. Natomiast z oferty “znikną” bilety 90-minutowe. Usługa “Bilet  przez telefon komórkowy” ze SkyCash jest dostępna w stolicy od lutego 2011 roku. Dotychczas za pomocą komórek można było kupować jedynie bilety czasowe: 20-, 40-, 60- i 90-minutowe.

Poszerzenie oferty o bilety krótkookresowe, pozwoli użytkownikom na korzystanie nie tylko z pojazdów komunikacji miejskiej, ale również z pociągów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej - w ramach Wspólnego Biletu. Bilety za pośrednictwem telefonu komórkowego można kupować w stolicy już od grudnia 2008 roku, kiedy wprowadzono pierwszą tego typu usługę “Płać komórką za bilet” z mPay. Od tego czasu oferta jest systematycznie poszerzana a liczba użytkowników i operatorów stale wzrasta. Największym powodzeniem cieszą się bilety czasowe. Miesięcznie za pomocą tego mobilnego kanału sprzedaje się prawie 30 tys. biletów. Warszawa znajduje się w ścisłej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie mobilnych technologii w komunikacji miejskiej i sprzedaż biletów przez komórkę, wyprzedzając takie metropolie, jak Barcelona, Madryt, Amsterdam, Paryż czy Berlin.

A jak to wygląda za granicą? W stolicy Finlandii – Helsinkach bilety za pomocą telefonu komórkowego można kupować już od dziesięciu lat i pasażerowie bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. 25 proc. sprzedawanych biletów jednorazowych to e-bilety. Prekursorem “komórkowej” sprzedaży biletów komunikacji miejskiej wśród krajów wschodnioeuropejskich są nasi południowi sąsiedzi – Czesi. W Pradze taka usługa jest dostępna od 2007 roku. E-bilety są bardzo popularne i stanowią aż 32 proc. sprzedawanych biletów jednorazowych. “Mobilnych biletów” nie można jeszcze kupować m.in. w Amsterdamie, Barcelonie, Madrycie, Turynie, Paryżu, Sheffield, Berlinie, Stuttgarcie i Budapeszcie.