(Fot.: PD@N 335-17) ^ Polskę i jednocześnie Zachodniopomorską Drogówkę na brytyjskich drogach reprezentował m.in. podinsp. Grzegorz Sudakow - Naczelnik WRD KWP w Szczecinie
W Wlk. Brytanii odbyła się międzynarodowa wymiana policjantów. Polskę reprezentowało 14 policjantów ruchu drogowego. Spotkanie zorganizowano w ramach realizowanego przez TISPOL projektu “LIFESAVER”. Program ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy policjami krajów europejskich i pobieranie wzorców mogących przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków śmiertelnych. W czasie pobytu w hrabstwie Yorkshire polscy policjanci zostali zapoznani ze strukturą miejscowej policji, zasadami jej funkcjonowania oraz ze sprzętem służbowym jakim w codziennej służbie dysponują angielscy policjanci. W trakcie wspólnych patroli mundurowi mieli okazję, aby wymienić spostrzeżenia na temat sposobu przeprowadzania kontroli drogowych i uprawnień jakimi dysponują podczas codziennej służby na drodze. Policjanci omówili również różnice w obowiązujących na terenie obu krajów przepisach ruchu drogowego, z którymi zapoznać powinien się każdy planujący podróż do Wielkiej Brytanii, np.:
Ruch lewostronny: powszechnie znaną różnicą jest odmienna niż w Polsce organizacja ruchu. W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny.
Limity prędkości: policja dba o egzekwowanie przepisów o ograniczeniu prędkości i użyje wszelkich dostępnych metod i środków, aby karać kierowców, którzy nie przestrzegają prawa. Za przekroczenie prędkości grozi stała grzywna w wysokości 60 GBP. Znaczne przekroczenie limitu prędkości to kara grzywny w wysokości do 2000 GBP i zakaz prowadzenia na dowolny czas zależnie od uznania.
Alkohol i narkotyki: w Wielkiej Brytanii obowiązuje najwyższy w Unii Europejskiej dopuszczalny limit zawartości alkoholu w organizmie: 0,8 promila. Za jego przekroczenie grożą jednak poważne konsekwencje: kara więzienia do 6 miesięcy, grzywna do 5000 GBP i zakaz kierowania pojazdami przez minimum 1 rok. Za spowodowanie śmierci poprzez nieostrożną jazdę po przekroczeniu legalnego limitu alkoholu we krwi grozi natomiast do 14 lat więzienia. Kary za kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków są równie surowe jak kary za jazdę pod wpływem alkoholu.
Telefony komórkowe: kierowca, który podczas jazdy rozmawia przez telefon komórkowy ukarany zostanie grzywną w wysokości do 1000 GBP. Dla kierowcy uznanego winnym nieostrożnej jazdy kara grzywny może wzrosnąć do 2500 GBP.
Pasy bezpieczeństwa: wW Wielkiej Brytanii istnieje obowiązek używania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy na przednim i tylnym siedzeniu. Dzieci o wzroście nie przekraczającym 135 cm lub poniżej 12 roku życia muszą być przewożone w fotelikach. Grzywna za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa wynosi 60 GBP.