Przegląd prasy

(Nie)bezpieczne wakacje 2008 na polskich drogach

3 sierpnia 2008

Komenda Główna Policji: Połowa wakacji już za nami. Jak co roku na drogach obserwujemy wzmożony ruch zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów. Dobra pogoda sprzyja też korzystaniu z motocykli, motorowerów i skuterów, które stają się coraz bardziej popularne. Lato to bardzo pracowity okres dla policjantów ruchu drogowego. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg funkcjonariusze realizują akcję "Bezpieczne wakacje 2008".

Kontrole prędkości, przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia najmłodszych, sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg, a także tych, którzy zażywają środki odurzające  - to podstawowe założenia policyjnej akcji "Bezpieczne wakacje 2008". Policjanci, w tych miejscach, w których tworzyć się będą korki, np. na trasach dojazdowych do miejscowości turystycznych, będą ręcznie kierować ruchem. Celem jest rozładowanie natężenia ruchu aut.

W zeszłym roku w czasie wakacji doszło do 8 937 wypadków drogowych, w których zginęło 1 052 osób, a 11 826 osób zostało rannych. Przyczyny jak co roku są te same: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz zmęczenie kierowcy spowodowane przekroczeniem czasu pracy. Zadbajmy o to, by bezpiecznie dojechać na urlop i bezpiecznie wrócić z wypoczynku.

O działaniach podejmowanych przez Policję mówi mł. insp. Jacek Zalewski z KGP - http://www.policja.pl/portal/pol/1/22991/Bezpieczne_wakacje_2008_na_polskich_drogach.html