Przegląd prasy

Nie jesteś dowódcą czołgu

16 stycznia 2013

Po intensywnych opadach śniegu część kierowców odśnieża jedynie fragmenty swojego samochodu, a niektórzy uznają nawet, że wystarczy jedynie oczyścić kilkunastocentymetrowe “okienko”, żeby wyjechać na ulicę. Podróż samochodem z tak ograniczonym polem widzenia musi przypominać kierowanie czołgiem. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault przypominają, jak istotna jest widoczność dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zimą.

Kierowca musi być dobrze widoczny i sam mieć możliwość obserwowania otoczenia. Do tego niezbędne jest staranne oczyszczenie samochodu ze śniegu czy szronu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli w nocy padał śnieg a twój samochód stał zaparkowany na zewnątrz, pamiętaj, aby wyjść z domu co najmniej 10 minut wcześniej. Zaplanuj dojazd głównymi drogami, gdyż bardziej prawdopodobne jest, że będą one oczyszczone ze śniegu i dzięki temu bezpieczniejsze. Jeżeli pióra wycieraczek są już zużyte i nie wycierają starannie szyb, to wymień je jak najszybciej, bo na pewno nie nadają się już na zimowe warunki. Nie zapominaj o odpowiednim płynie do spryskiwaczy. Najlepiej mieć zapas w samochodzie, szczególnie jeśli planowana jest dłuższa podróż. Sprawdzaj regularnie, czy działają wszystkie światła - pamiętaj, że systemy, które mają informować o ich niesprawności też mogą nie zadziałać. Oczyszczając samochód ze śniegu nie zapominaj o światłach. Jeżeli tego nie zrobisz, inni kierowcy mogą Cię nie zauważyć lub zauważyć zbyt późno - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.