Przegląd prasy

Niektórzy instruktorzy test zdali bardo słabo. A wnioski?

23 kwietnia 2012

14f24c4875db475b56528582e125f5f0f7ed3767

(Fot.: PD@N 426-4)

W relacji z przebiegu konkursu MAŁOPOLSKI INSTRUKTOR ROKU 2012 zwróciliśmy uwagę na fakt, iż w roku bieżącym spośród 35 uczestników zakwalifikowało się 23 osoby wykonując test teoretyczny i praktyczny, Czyli kilkunastu najlepszych instruktorów nauki jazdy nie zaliczyło testu. Komentarzy nie było. O ten właśnie test zapytaliśmy zwycięzcę konkursu Marcina Rolnickiego, instruktora w Ośrodku Szkolenia Kierowców “KABA” w Tarnowie.

Odpowiedział tak: “Test nie był może aż tak trudny ale zdecydowano, że za błędne odpowiedzi będę punkty ujemne. Jeśli chodzi o liczbę 20 osób zakwalifikowanych po części teoretycznej do dalszej części rozgrywek to tą formułę przyjęto już dwa lata temu podczas konkursu w Nowym Sączu z racji dużej liczby instruktorów chętnych do wzięcia udziału. Dodatkowe trzy osoby to Kobiety ponieważ do konkursu w tej dwudziestce dostała się tylko jedna Pani instruktor, a przecież w tej kategorii co roku jest oddzielna nagroda. W roku ubiegłym, w Krakowie udział wzięło zaledwie 18 instruktorów. Wydaje mi się, że to z powodu słabej wówczas organizacji ze strony MSNKK. Jeśli chodzi o komentarze innych uczestników to niektórzy byli zaskoczeni tak słabym swoim wynikiem. Byli i tacy, którzy chcieli za wszelką cenę udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania a niestety troszkę zabrakło wiedzy i nazbierali dużo punktów ujemnych (zdarzyło się kilka wyników na minusie). Poza tym wszystkim podobała się sama organizacja zawodów i sprawny przebieg poszczególnych konkurencji.”

Bardzo dyplomatyczna to odpowiedź, choć w swojej końcowej części rzeczowa. Instruktorzy byli zaskoczeni swoim słabym wynikiem. I co dalej? A może brakuje chęci do samokształcenia. A może ośrodki powinny zainteresować się poziomem wiedzy teoretycznej swoich instruktorów i wymagać od nich więcej, jednocześnie ułatwiając proces kształcenia kadry? Oczywiście pamiętamy o ustawowym zapisie zobowiązującym od przyszłego roku instruktorów do corocznego udziału w szkoleniach? Jednak czy tylko na tym powinien polegać proces doskonalenia warsztatu instruktorów?

Ciekawi jesteśmy Państwa doświadczeń? Piszcie, Wasze wypowiedzi będziemy publikowali.

E-mail: tygodnik@prawodrogowe.pl