Przegląd prasy

Nowe urządzenia i krótszy czas czynności powypadkowych

5 lutego 2015

45d0d435e78a1ad97896801df1a85c34bcc44e05

(512-2 fot. L-INSTRUKTOR)

 

Urząd m.st. Warszawy przekazał Komendzie Stołecznej Policji sprzęt do sporządzania dokumentacji miejsca wypadków. L-instruktor był na prezentacji działania tych urządzeń

Spotkanie zorganizowano na terenie miasteczka ruchu drogowego warszawskiej Straży Miejskiej. Okazją było przekazanie pięciu nowoczesnych zestawów do przygotowywania dokumentacji miejsca zdarzenia eSURV o łącznej wartości 350 tys. zł. Zakup sfinansowano z budżetu stołecznego magistratu.

"Te urządzenia to prawdziwa ulga dla mieszkańców Warszawy. Dzięki tej technologii korki spowodowane kolizjami będą znacznie krótsze" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Głos zabrał też komendant stołeczny policji insp. Michał Domaradzki, "z wykorzystaniem tego sprzętu możemy skrócić czas blokady stołecznego ruchu w skrajnych przypadkach z ośmiu do jedynie dwóch godzin" - podkreślał inspektor. Po krótkim wystąpieniu Ewy Gawor - dyrektor warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nadszedł czas na prezentację działania urządzeń.

Symulacja polegała na przystąpieniu do zwykłych czynności, jakie wykonują policjanci na miejscu zdarzenia. Chwilę po otrzymaniu zgłoszenia, w pobliżu wypadku zjawiły się dwie policyjne ekipy. Jedna wyposażona w nowe urządzenia miernicze, druga w tradycyjny wózek do mierzenia odległości. Podczas gdy pierwsza kończyła działania, druga była jeszcze w trakcie sporządzania szkicu sytuacyjnego. Dane zebrane z użyciem nowoczesnych mierników trafiają do komputera, który przygotowuje dokładny plan miejsca wypadku. "Takiej dokumentacji nie da się podważyć w żadnym sądzie" - mówili pracujący przy prezentacji policjanci.

Urządzenia znajdują się w rzeczywistym posiadaniu policji już od listopada ubiegłego roku. Wciąż trwają szkolenia kolejnych grup funkcjonariuszy, którzy będą wykorzystywać te urządzenia w codziennej pracy.

Słowa kluczowe policja wypadki drogowe