Przegląd prasy

Nowy system rejestracji samochodów

27 czerwca 2007

Warszawski Żoliborz testuje nowy komputerowy system obiegu dokumentów. Ma on skrócić czas załatwiania spraw w urzędzie – informuje “Rzeczpospolita”. Mieszkańcy dzielnicy, którzy wyrabiają dowody rejestracyjne, od początku czerwca otrzymują po złożeniu dokumentów w Wydziale Obsługi Mieszkańca naklejkę z indywidualnym kodem kreskowym. Wstukanie do komputera numerów, które są pod kodem, umożliwia sprawdzenie w Internecie, na jakim etapie jest sprawa. Kto nie ma dostępu do Internetu, może to sprawdzić w urzędzie w informacje (ogólnodostępnym komputerze). Urzędnicy informują też za pomocą esemesów, kiedy można odebrać gotowy dokument. To istotne, bo na Żoliborzu działają dwie duże firmy leasingowe. W ciągu roku rejestracja pojazdów wzrosła tu o 60 proc. System wymyślił naczelnik żoliborskiego Wydziału Informatyki Jacek Skarbek. - Zyskują interesanci i urząd. Czas wydawania dokumentu skraca się o 10 - 15 proc., nie ma telefonów z pytaniami o postępy w sprawie, łatwiej kontrolować proces decyzyjny - wyjaśnia Skarbek. Wczoraj Żoliborz zaprezentował program burmistrzom innych dzielnic i prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. -Takie działania świadczą, że decentralizacja w stolicy dokonuje się nie tylko przez przekazywanie kolejnych uprawnień z ratusza dzielnicom, ale dzięki samym urzędnikom, którzy mają pomysły na udoskonalenie pracy i je realizują -oceniła prezydent. W przyszłości wszystkie urzędy mają być objęte jednym systemem obiegu dokumentów o nazwie Signum. Wówczas trzeba będzie dostosować do niego dzielnicowe rozwiązania informatyczne. System Signum testuje teraz Praga-Południe. -Przyszedłem na prezentację Żoliborza, by sprawdzić, czy te dwa programy da się połączyć. Nasz obejmuje szerszy zakres spraw, ale nie uwzględnia kodu kreskowego. Muszę skonsultować tę kwestię z informatykami - mówił wiceburmistrz Pragi-Południe Adam Grzegrzółka. - A my, zanim doczekamy się systemu ogólnomiejskiego, usprawnimy obsługę mieszkańców własnymi sposobami - stwierdził burmistrz Żoliborza Janusz Warakomski.